Wiadomości z Zabrza

Kreatyna - wartościowe uzupełnienie diety sportowca

  • Dodano: 2024-01-30 21:00

Kreatyna to związek, który może być naturalnie syntetyzowany w organizmie człowieka, a także dostarczany do ustroju wraz z pożywieniem lub w postaci suplementów diety. To składnik, który cieszy się dużą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie, niezależnie od uprawianej dyscypliny sportowej, co wynika z faktu, iż kreatyna może przyczyniać się do zwiększenia wytrzymałości, wydolności i siły sportowca.

Czym jest kreatyna?

Kreatyna, znana także jako kwas beta-metyloguanidynooctowy, to organiczny związek chemiczny, którego nazwa pochodzi z języka greckiego, i oznacza "mięso". Substancja w większości jest magazynowana w mięśniach szkieletowych, a niewielkie ilości składnika można znaleźć także w wątrobie, mózgu czy nerkach.

Kreatyna może powstawać w ustroju człowieka z argininy, metioniny i glicyny. Związek można dostarczać do ustroju również wraz z pożywieniem - substancję można pozyskiwać z mięsa, ryb, mleka i produktów mlecznych, a także w postaci suplementów diety.

Właściwości kreatyny - jak działa kreatyna?

Kreatyna uczestniczy w wytwarzaniu ATP, zapewniając komórkom dostęp do energii. Co więcej, związek może wykazywać działanie anaboliczne, sprzyjając syntezie białek i przyczyniając się do przyrostu beztłuszczowej masy ciała. Substancja może również pozytywnie oddziaływać na pracę mózgu, a także wpływać na wzrost wydolności fizycznej, wytrzymałość i siłę zawodnika. Kreatyna może też korzystnie wpływać na procesy regeneracyjne zachodzące w ustroju po zakończeniu treningu, przyspieszać powrót organizmu do pełnej sprawności i umożliwiać szybsze uzyskanie oczekiwanych rezultatów.

Rodzaje kreatyny

Na rynku można znaleźć wiele różnych form kreatyny. Najtańszą, a zarazem najlepiej przebadaną postacią związku jest monohydrat kreatyny, który świetnie wiąże wodę i zapewnia szybkie nasycenie mięśni. Dużą popularnością cieszy się także jabłczan kreatyny, który wykazuje wyższą stabilność chemiczną niż monohydrat i w mniejszym stopniu zatrzymuje wodę w organizmie. Wśród dostępnych preparatów kreatynowych często stosowany przez sportowców jest jednak również cytrynian kreatyny, który świetnie się rozpuszcza i wchłania, a także pirogronian kreatyny, będący połączeniem cząsteczki kreatyny z kwasem pirogronowym. Nieco mniej znanym suplementem diety jest również chlorowodorek kreatyny, który zapewnia szybkie wysycenie mięśni wartościowym związkiem, a także ester etylowy kreatyny, powstały na skutek estryfikacji składnika.

Dobór odpowiedniej formy kreatyny to kwestia indywidualnych potrzeb zawodnika. Wśród niektórych sportowców dobrym rozwiązaniem mogą okazać się także stacki kreatynowe, które stanowią połączenie kilku różnych form kreatyny w jeden związek.

Kreatyna - suplementy diety

Kreatyna to jeden z najlepiej przebadanych suplementów diety, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród początkujących osób aktywnych fizycznie, a także w gronie doświadczonych sportowców. Związek chętnie wykorzystywany jest także przez osoby na redukcji, gdyż może wspomóc zachowanie beztłuszczowej masy ciała podczas odchudzania.

Wśród dostępnych suplementów diety można znaleźć wiele preparatów kreatynowych, które różnią się między sobą formą występowania - na sklepowych półkach widnieje kreatyna w postaci proszku, w formie kapsułek czy tabletek, a także smakiem czy zawartością dodatkowych substancji - niekiedy kreatyna występuje w suplementach diety wraz z BCAA, tauryną, białkiem lub węglowodanami.

Poszukując wartościowego suplementu diety z kreatyną warto zapoznać się z ofertą dostępną na stronie https://ostrovit.com/pl/menu/kreatyna-18777.html. Bogaty asortyment i różnorodność dostępnych produktów sprawiają, że nawet najbardziej wymagający sportowiec znajdzie produkt odpowiadający jego indywidualnym preferencjom

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.