Wiadomości z Zabrza

Karta kredytowa dla dziecka – czy to możliwe?

  • Dodano: 2022-03-24 14:15

Konta dla dzieci cieszą się coraz większą popularnością. Ich niewątpliwą korzyścią jest to, że można tam okładać pieniądze na przyszłość pociech. Co więcej, wiele banków udostępnia odpowiednio przygotowane serwisy, które pomagają wprowadzić maluchy w świat finansów i nauczyć je dysponować pieniędzmi. W związku z tym wielu rodziców zastanawia się, czy można też wyrobić dla dzieci karty kredytowe. Sprawdź.

Karta kredytowa cieszy się niezwykłą popularnością. Jest drugim pod względem popularności środkiem płatniczym w Polsce. Pozwala w szybki i bez problemowy sposób uzyskać dodatkową gotówkę na opłacenie zakupów. Następnie wystarczy zwrócić pieniądze w tzw. okresie bezodsetkowym, aby nie ponieść żadnych dodatkowych kosztów. Nic dziwnego, że wielu rodziców myśli o jej wyrobieniu dla dzieci.

Karta kredytowa dla dziecka – czy można wyrobić?

Karta kredytowa jest formą kredytu odnawialnego. Aby ją uzyskać, trzeba mieć moc prawną do zaciągania zobowiązań w swoim imieniu. Dodatkowo należy zgłosić się do banku, a następnie:

  • złożyć stosowny wniosek o wydanie tego rodzaju środka płatniczego,
  • przedstawić dokumenty, które potwierdzą osiągane dochody, np. zaświadczenie z pracy i wyciąg z historii konta bankowego z wymaganego okresu.

Po zgromadzeniu wszystkich danych bank sprawdza w bazie BIK historię kredytową. Na podstawie zebranych informacji ocenia zdolność kredytową przyszłego klienta i wydaje kartę bądź wydaje odmowną decyzję. 
W związku z powyższymi wymaganiami dziecko nie może uzyskać tego rodzaju środka płatniczego. Pociecha nie dysponuje majątkiem, przeważnie nie pracuje, a do tego nie ma praw do podejmowania tak poważnych decyzji. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz np. na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/karta-kredytowa-dla-dziecka/

Karta kredytowa tylko dla dorosłych – dlaczego nie mogą korzystać z niej dzieci?

Zastanawiasz się, czy dorosły może wyrobić karty kredytowe online, a następnie przekazać je dzieciom? Takie działanie jest niezgodne z prawem, ponieważ:

  • przepisy zakazują przyznawania pożyczek osobom poniżej 18. roku życia – dzieci nie dysponują dostateczną wiedzą na temat kredytów i nie mają świadomości wagi zobowiązania, na jakie się decydują. Zatem łatwo mogłyby zobowiązać się do czego, co przekracza ich zdolności finansowe. Co więcej, nie są w stanie spłacić pożyczki, przez co w dorosłość musiałyby wchodzić z długami;
  • pociechy nie mają zdolności kredytowej – choć dzieci powyżej 15. roku życia mogą podejmować pracę zarobkową, nie zapewnia ona takich dochodów, jak osobom dorosłym. W związku z tym ich zdolność kredytowa jest obliczana przez bank na poziomie zerowym. Przez to małoletni nie mogą otrzymać kredytu;
  • dzieci nie mogą podejmować czynności prawnych – tę możliwość mają tylko osoby powyżej 18. roku życia. Zatem sprzedawca ma prawo odmówić przyjęcia płatności kartą kredytową, którą dysponują pociechy.

Jeśli chcesz nauczyć dzieci korzystać z tego typu środków płatniczych, możesz wyrobić dla nich karty debetowe lub tzw. prepaid. O więcej szczegółów zapytaj w placówce swojego banku.

Karta kredytowa to świetny sposób, aby płacić za zakupy bez nadszarpywania budżetu domowego, jednak dostępny tylko dla dorosłych. Dziecko nie ma prawa z niej korzystać. Warto o tym pamiętać!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.