Wiadomości z Zabrza

Karta EKUZ - czy jest sens ją wyrabiać?

  • Dodano: 2019-12-06 11:45

Zagraniczne wyjazdy to dla wielu Polaków już nic szczególnego. Podróżujemy na wczasy do szkoły i pracy i nikt już się temu nie dziwi. Przed opuszczeniem kraju dobrym pomysłem jest jednak zadbanie o swoje bezpieczeństwo w przypadku choroby lub innych problemów ze zdrowiem. Jednym z dostępnych rozwiązań jest karta EKUZ. Z tego tekstu dowiesz się, czym jest i czy warto dołączyć do programu.

EKUZ – co to takiego?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to rozwiązanie dla osób, które panują wyjazd poza granice swojego kraju i chcą zapewnić sobie ochronę zdrowia. W ramach programu każdy obywatel Unii Europejskiej oraz Stowarzyszenia Wolnego Handlu może korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, jak obywatele kraju, w którym się znajduje. Wystarczy tylko, że udasz się do placówki medycznej i pokażesz kartę, by móc zasięgnąć porady lekarza.

Czy EKUZ pokrywa wszystkie procedury medyczne?

Niestety nie. W ramach programu nie możesz liczyć na finansowanie ratownictwa medycznego, poszukiwań w górach lub nad morzem, konsultacji z lekarzami specjalistami oraz planowanych zabiegów. Musisz pamiętać, że EKUZ nie jest tożsamy z ubezpieczeniem turystycznym i ma o wiele mniejszy zakres ochrony. Więcej informacji o polisie turystycznej oraz tym, czym różni się do EKUZ, znajdziesz na stronie https://wakacyjnapolisa.pl/.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

To prostsze niż mogłoby się wydawać. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego od samego początku miała być ogólnodostępna i łatwa w wyrobieniu. Właśnie dlatego nie zapłacisz za nią ani grosza. Do tego cała procedura jest bezpłatna. By dołączyć do programu, możesz osobiście pojawić się w najbliższym oddziale NFZ i wypełnić wniosek, przesłać dokument mailem, pocztą lub faksem. Wszystko zależy od tego, jak Ci wygodniej. Odbiór karty może również odbywać się osobiście lub na odległość. Jeśli interesuje Cię karta EKUZ w Zabrzu (tutaj więcej: https://ekuz.com.pl/)

Czy warto zainteresować się kartą EKUZ?

Oczywiście, że tak, ale ważna jest świadomość, że nie wykupujesz polisy ubezpieczeniowej. EKUZ to idealne rozwiązanie dla studentów oraz ludzi młodych. Zalety programu doceniają również osoby, które planują krótki wyjazd i nie chcą wydawać pieniędzy na pełnoprawne ubezpieczenie. Do plusów należy też zaliczyć na pewno łatwość dołączenia do programu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wystarczy tylko jeden wniosek, by cieszyć się kartą.

Jak widzisz, karta EKUZ ma wiele zalet, ale nie jest kompleksową ochroną zdrowia. Jeśli potrzebujesz pewności, zalecamy wyrobienie karty oraz zainwestowanie w tradycyjną polisę turystyczną. Z takiem pakietem żadna sytuacja Cię nie zaskoczy i będziesz mógł spokojnie cieszyć się zagranicznym wyjazdem bez konieczności zastanawiania się, co zrobisz, gdy zachorujesz. Pamiętaj również, by nie czekać z przystąpieniem do EKUZ do ostatniej chwili przed wyjazdem. Zrób to wcześniej i zajmij się w spokoju przygotowaniami do opuszczenia kraju.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.