Wiadomości z Zabrza

Jak wybrać odpowiedni materac na łóżko?

  • Dodano: 2024-05-24 20:45

Wybór właściwego, wygodnego materaca zawsze jest kwestią indywidualną. Nawet wysokiej jakości produkt nie sprawdzi się u każdego. Na co więc zwracać szczególną uwagę? Przekonaj się!

Wybór materacy jest w dzisiejszych czasach ogromny, co sprawia z jednej strony, że ostateczna decyzja zakupowa jest dość trudna, jednak z drugiej strony istnieje możliwość indywidualnego dopasowania produktu. Przeglądając sklepy z materacami, powinieneś wiedzieć, na co zwracać największą uwagę. Przeczytaj poniższy artykuł!

Wielkość materaca

Zgodnie z ogólnie przyjętym założeniem, wygodny materac powinien być przynajmniej 15 cm dłuższy od wysokości najwyższego użytkownika. Jeśli zatem masz 175 cm wzrostu, długość materaca nie powinna być mniejsza niż 190 cm. Standardowo w przypadku dorosłych użytkowników materace mają jednak 200 cm długości, co zapewnia największy komfort podczas spania. 

Jeśli chodzi o szerokość, jednoosobowy materac na łóżko powinien mieć minimum 90 cm, zaś w przypadku materacy dwuosobowych jest to minimum 140 cm. Dla większego komfortu najwyższą popularnością cieszą się jednak modele 160x200 cm, 180x200 cm, a nawet 200x200 cm, co daje wręcz królewski sen.

Twardość materaca

Wybierając twardość materaca, można kierować się masą ciała:

  • H1 – materace miękkie, głównie dla osób do 60 kg i dzieci;
  • H2 – materace średnie, głównie dla osób ważących 80-100 kg;
  • H3 – materace twarde, dla osób powyżej 100 kg i każdego, kto preferuje twarde nawierzchnie do snu.

W większości przypadków także przy bólach kręgosłupa, rekomenduje się materace średnio twarde (H2). Najlepiej posiadające strefy twardości. Strefami twardości zwie się podział materaca na fragmenty o zróżnicowanej twardości, dzięki którym całe ciało podpierane jest w takim samym stopniu, bez względu na to, że miednica i korpus są cięższe niż głowa i nogi. Strefy twardości to obowiązkowy element wysokiej jakości materacy dla osób dorosłych, przy czym dzieci ich nie potrzebują.

Sprawdź także: Materac o statusie wyrobu medycznego Hilding – dla kogo?

Rodzaj materaca

Obowiązkowo zwrócić uwagę musisz na rodzaj materaca. Największą popularnością cieszą się modele sprężynowe kieszeniowe, w których każda sprężyna znajduje się w odrębnej kieszeni. Dzięki temu ugina się wyłącznie ta część materaca, która akurat jest obciążana. To świetne rozwiązanie dla par – druga osoba zupełnie nie czuje, gdy partner obraca się w nocy z boku na bok lub wstaje wcześnie do pracy. Tego typu materace uznaje się również za najbezpieczniejsze dla kręgosłupa.

Innym rodzajem są materace piankowe, które wykonuje się z pianki termoelastycznej (odkształca się pod wpływem ciepła ciała) lub wysokoelastycznej (wyróżniające się ponadprzeciętną elastycznością), ewentualnie powstają z połączenia ich obu. To rozwiązanie dobre szczególnie dla osób z problemami krążenia, choć nie tylko. Pamiętaj, aby wybierając materac, położyć się na nim choć na chwilę, a jeśli nie jest to możliwe, zawsze możesz poprosić o radę specjalistów zajmujących się sprzedażą.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.