Wiadomości z Zabrza

Jak wybrać czajnik do indukcji?

  • Dodano: 2022-06-01 13:00

Kuchenki i płyty indukcyjne stają się coraz popularniejsze. Dlatego wiele osób zastanawia się nad zamianą czajnika elektrycznego na czajnik do indukcji. Czym się różnią oba modele? Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie czajnika na płytę indukcyjną?

Czajnik do indukcji czy elektryczny – który wybrać?

Jeżeli mamy w kuchni płytę indukcyjną, wcale nie oznacza to, że musimy od razu kupować specjalny czajnik na indukcję. Możemy korzystać z czajnika elektrycznego, który można postawić w dowolnym miejscu na blacie kuchennym. Wszystko zależy od naszych preferencji.


 
Na zdjęciu powyżej: Czajnik  do indukcji Maestro MR-1302 dostępny do kupienia w sklepie online Inlago.pl

Warto jednak podkreślić różnice między tymi dwoma urządzeniami. Czym się różni czajnik na kuchenkę indukcyjną od elektrycznego? Przede wszystkim konstrukcją i wyglądem. Czajniki na indukcję muszą mieć specjalne ferromagnetyczne dno, aby można było z nich korzystać na płycie grzewczej. Właśnie ze względu na specyfikę działania płyty indukcyjnej, takie czajniki muszą być również wykonane z konkretnych materiałów, najczęściej ze stali. Na indukcji nie zadziała bowiem szkło czy ceramika.

Oba modele czajników mają takie samo przeznaczenie – gotowanie wody. Modele elektryczne są jednak wielofunkcyjne – dostępne są bowiem czajniki, które pozwalają zaparzyć herbatę czy roztopić czekoladę. 


 
Na zdjęciu powyżej: Czajnik  do indukcji Maestro MR-1305 dostępny do kupienia w sklepie online Inlago.pl

Co pobiera więcej prądu: czajnik czy płyta indukcyjna?

Czajnik do indukcji zużywa porównywalną ilość prądu, co czajnik elektryczny. Różnica może okazać się jednak wyższa, jeśli korzystamy z czajnika elektrycznego o bardzo dużej mocy. Pamiętajmy, że płyta indukcyjna pobierze więcej prądu, jeżeli uruchomimy tryb Booster. 

Co tańsze: czajnik elektryczny czy indukcyjny?

Jeśli natomiast chodzi o koszt zakupu, to ceny są mocno zróżnicowane, zarówno wśród modeli elektrycznych, jak i przeznaczonych do gotowania na indukcji. Najtańsze czajniki elektryczne kupimy już za kilkadziesiąt złotych, a droższe modele z regulacją temperatury i dodatkowymi funkcjami za 200-300 zł. Podobnie przedstawiają się ceny w przypadku czajników na indukcję – eleganckie i funkcjonalne modele mogą kosztować nawet 400-500 zł. 

Jaki wybrać czajnik do indukcji?

Oferta czajników na indukcję nie jest tak duża jak czajników elektrycznych. Mimo tego bez problemu powinniśmy znaleźć model, który spełni nasze oczekiwania i potrzeby. Jeśli chcemy kupić dobry czajnik do gotowania na indukcji, przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów:

  • Pojemność – każde gospodarstwo domowe ma inne potrzeby. Dla singla czy dwóch osób w zupełności wystarczy mały czajnik do indukcji o pojemności 1,8-2,3 l, natomiast większa rodzina powinna rozglądać się za czajnikiem o pojemności 3 l. 
  • Odpowiednie dno – na indukcję najlepiej sprawdzą się czajniki z grubym dnem. W dnie urządzenia musi znajdować się metal reagujący na magnes – w przeciwnym razie płyta indukcyjna go nie wykryje i nie rozpocznie procesu zagotowywania wody. 
  • Materiał wykonania – zazwyczaj to żelazo, stal lakierowana lub emaliowana. Czajniki muszą być bowiem wykonane z materiałów, które będą działać na indukcji. Jeśli kupimy specjalny induktor (nakładkę na płytę indukcyjną), będziemy mogli kupić nawet szklany czajnik do kawy na indukcję.
  • Bezpieczeństwo użytkowania – czajniki do indukcji z gwizdkiem informują użytkownika o zagotowaniu wody. Najbezpieczniejsze są te modele, które mają gwizdek otwierany za pomocą przycisku. Wybierając czajnik, warto również zwrócić uwagę na jego uchwyt – nie powinien nagrzewać się podczas gotowania wody. 
  • Design – czajniki do indukcji wykonywane są w różnych kolorach, np. czerwonym, zielonym, białym czy czarnym. Dzięki temu bez problemu znajdziemy elegancki czajnik, model z motywami kwiatowymi albo czajnik retro.
  • Dodatkowe funkcje – na rynku można też znaleźć nowoczesne czajniki do indukcji z termometrem, który wskazuje aktualną temperaturę wody, a także praktyczne modele z miarką.

Jeśli chcemy kupić nowoczesny czajnik, weźmy pod uwagę ofertę renomowanych producentów, takich jak: Maestro, Kinghoff, Klausberg, Tefal, Silesia czy Florina. 


 
Na zdjęciu powyżej: Czajnik  do indukcji Maestro MR-1320-S dostępny do kupienia w sklepie online Inlago.pl

Dlaczego czajnik strzela na indukcji?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego czajnik do indukcji podczas gotowania wody „strzela” i wydaje głośne odgłosy. Okazuje się, że może mieć to związek z nierównomierną intensywnością podgrzewania wody. Przy dnie panuje wyższa temperatura niż u góry czajnika. W rezultacie powstają pęcherzyki powietrza, które unoszą się ku górze i oddają energię do chłodniejszej partii wody. Powstaje fala uderzeniowa, która wywołuje charakterystyczne strzały w czajniku. 

Jak gotować wodę na indukcji?

Gotowanie wody w czajniku na indukcję jest bardzo łatwe i z pewnością nikomu nie sprawi problemów. Wystarczy ustawić czajnik na polu grzewczym i wybrać odpowiednią moc – jeśli zależy nam na jak najszybszym zagotowaniu wody, możemy uruchomić funkcję Booster. Pamiętajmy jednak, że w takim przypadku woda bardzo szybko zacznie wrzeć, więc należy zawsze kontrolować pracę czajnika na płycie indukcyjnej. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.