Wiadomości z Zabrza

Jak ważna jest odpowiednia ławka do ćwiczeń?

  • Dodano: 2023-03-20 07:45, aktualizacja: 2023-03-20 07:53

Tężyzna i siła fizyczna oraz wysportowana sylwetka jest ważna dla wielu mężczyzn, a ostatnimi czasy również i dla kobiet. Ćwiczenia przeprowadzane w są dość często w profesjonalnie wyposażonej siłowni i mają tę zaletę, że uczestnik wykupuje karnet i nie musi martwić się o dostępność odpowiedniego sprzętu treningowego. Jednak nie każdy lubi miejsca publiczne i woli ćwiczyć w siłowni domowej albo po prostu w mieszkaniu. Jakie znaczenie ma w takim miejscu odpowiednia ławka do ćwiczeń?

Jaki jest cel zakupu ławki do siłowni?

Siłownia kojarzona jest głównie z ciężarami do budowania masy mięśniowej i kreowania sylwetki. Jest to słuszne i w siłowniach widoczne są sztangi z talerzami i hantle, chociaż dużo ćwiczeń wykonywanych jest również na specjalnych maszynach do ćwiczeń. Ławeczka w takiej siłowni umożliwia optymalne wykorzystywanie gryfu z talerzami, czy hantli z użyciem dodatku do ławki, czyli półeczki zwanej modlitewnikiem. Prosta ławka do ćwiczeń umożliwia przede wszystkim wyciskanie sztangi w pozycji leżącej, ale nie jest to jedyne dostępne ćwiczenie, na ławce skośnej można bowiem z powodzeniem ćwiczyć mięśnie brzucha, a na regulowanej również mięśnie grzbietu.

Zakres ćwiczeń przy użyciu ławki

Rozwój, także w odniesieniu do budowania sylwetki oznacza progres. Wybór odpowiedniej ławki do ćwiczeń nie powinien więc polegać na treningu planowanym na najbliższe tygodnie, ale zawierać również wersję rozwojową. Przykładowo, skośna ławka do ćwiczeń umożliwiająca trening mięśni bez użycia sztangi czy hantli może być zakupem dostatecznym w początkowej fazie przygody z treningiem, ale w wypadku podnoszenia poziomu będzie wyborem niewystarczającym. Czy istnieje zatem wybór optymalny?

Ławkę do ćwiczeń dla celów prywatnych wybierać należy pod względem jej rozmiarów oraz wytrzymałości, a ponadto ze względu na planowany rodzaj ćwiczeń. Najlepsze są ławki regulowane, z możliwością wykonywania ćwiczeń ze sztangą, z modlitewnikiem oraz prasą dla nóg, a także wyposażone w rozpiętki. Regulowane siedzisko umożliwia wykonywanie oraz stopniowanie trudności ćwiczeń dla mięśni nóg, brzucha oraz grzbietu i klatki piersiowej, a z modlitewnikiem i hantlami również mięśni bicepsów. Na takiej ławeczce spokojnie i bezpiecznie można wykonać ćwiczenia ogólnorozwojowe, a po dodaniu stojaków i sztangi również rozbudowywać mięśnie klatki piersiowej, czy ramion. 

Jeżeli ławka jest przeznaczona do mieszkania, ważny przy wyborze jest także jej rozmiar po złożeniu, aby poza okresem ćwiczeń nie zajmowała dużo miejsca.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.