Wiadomości z Zabrza

Jak odczytać licznik?

  • Dodano: 2020-02-25 06:45, aktualizacja: 2020-02-25 07:00

Każdy właściciel domu lub mieszkania musi w uzgodnionym w umowie z operatora terminie podać informacje o zużyciu energii elektrycznej.

Informacja o stanie licznika jest niezbędna do obliczenia realnego zużycia prądu w danym okresie i na podstawie tej informacji właściciel może otrzymać rachunek za usługi dostawy prądu do nieruchomości. Zależnie od umowy, ten okres może liczyć zarówno miesiąc, kwartał, jak i nawet cały rok. Nie każdy jednak posiada wiedzę, która umożliwi poprawne podanie stanu licznika energii elektrycznej. Istotne jest również to, jaki licznik posiadamy. Poniżej przedstawione są informacje, w jaki sposób powinniśmy odczytywać informacje z licznika prądu w zależności od tego, czy posiadamy licznik indukcyjny, licznik elektroniczny, czy coraz popularniejszy licznik inteligentny. 

Licznik indukcyjny - jak odczytywać jego aktualny stan

Licznik indukcyjny jest obecnie najpopularniejszym rodzajem licznika prądu dostępnego w naszych domach. Pomiar powinien być zawsze dokonany w pełnych kWh, nie uwzględniając cyfry po przecinku oraz ewentualnych zer widniejących na samym początku pomiaru. Obok samego pomiaru możemy zaobserwować również kod, który jest charakterystyczny dla konkretnego typu zużycia energii. Typ energii zużywanej można podzielić na strefę nocną, strefę dzienną oraz całkowite zużycie.

Licznik elektroniczny - jak odczytywać jego aktualny stan

Odczyt licznika elektronicznego może wydawać się bardziej skomplikowane niż w przypadku tradycyjnego licznika indukcyjnego. Jest to spowodowane faktem, iż licznik elektroniczny zawiera w sobie więcej informacji. W celu poprawnego podania aktualnego stanu licznika elektrycznego, możemy posłużyć się kodem OBIS, który wyświetlany jest w lewym górnym rogu licznika. Zależnie od tego, z jakiej taryfy korzystamy, na liczniku możemy zaobserwować, różne rodzaje kodów. Kod 1.8.0 daje nam informacje o tym, iż licznik przekazuje nam informacje o całkowitym zużyciu energii. Podpisując jednak umowę o korzystanie z taryfy dwustrefowej, zaobserwować możemy od 1.8.1 lub 1.8.2, które odpowiednio oznaczają zużycie energii w strefie pierwszej nazywanej szczytową, lub w strefie drugiej, która jest strefą nocną. Liczniki elektroniczne dodatkowo posiadają funkcjonalność, która pozwala zaczytanie danych licznika przez dostawcę prądu samodzielnie, jednak nie są pomiary dokładne i mogą różnić się od realnego zużycia prądu w danym okresie. 

Licznik inteligentny - jak odczytywać jego aktualny stan

Liczniki inteligentne są coraz popularniejszym rozwiązaniem, które skutecznie wypiera starsze, indukcyjne, jak i elektroniczne rozwiązania. Liczniki inteligentne za pośrednictwem systemu komunikacji z centralnym systemem dostawcy prądu, jest w stanie samodzielnie przeprowadzić odczyt w odpowiednim terminie, bez naszego udziału. Dużą zaletą posiadania inteligentnego licznika jest również stała kontrola nad dostawą energii, taryfą, która jest obecnie stosowana oraz ewentualnymi awariami w dostawie. Jeżeli licznik zaobserwuje nieprawidłowe dane, informacja zostanie przekazana do dostawcy prądu, który będzie miał możliwość sprawdzenia źródła potencjalnej usterki bez naszego udziału. 

Liczniki dwukierunkowe 

Liczniki dwukierunkowe są urządzeniami stosowanymi w przypadku, gdy posiadamy odpowiednią instalację, która generuje energię elektryczną. Przykładem takiej instalacji mogą być panele fotowoltaiczne, których zadaniem jest zamiana promieni słonecznych na energię elektryczną. W tym przypadku licznik dwukierunkowy zostanie zastosowany ze względu na fakt, iż odbiorca energii elektrycznej jest jednocześnie jej wytwórcą. Licznik dwukierunkowy musi zostać uruchomiony w momencie rozpoczęcia wykorzystywania instalacji fotowoltaicznej. Jeszcze przed uruchomieniem instalacji, niezbędne jest wypełnienie stosownego wniosku, dzięki któremu w ciągu miesiąca dostawca energii na przestrzeni miesiąca wymienić licznik jednokierunkowy na dwukierunkowy. Licznik dwukierunkowy w przypadku instalacji generującej prąd jest niezbędny z tego powodu, gdyż w przypadku posiadania licznika jednokierunkowego, wartość prądu wygenerowanego przez nas byłaby odczytywana jako energia pobrana od dostawcy prądu.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.