Wiadomości z Zabrza

Jak nabyć mieszkanie w okazyjnej cenie?

  • Dodano: 2024-09-16 16:15, aktualizacja: 2024-09-20 19:01

Masz wolne środki, za które chcesz nabyć nieruchomość pod wynajem? Zakup nowego mieszkania od firmy deweloperskiej nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem – na więcej korzyści możesz liczyć, szukając okazji inwestycyjnych. Dowiedz się, czym są okazje na rynku nieruchomości i gdzie można je znaleźć.

Czym jest okazja na rynku nieruchomości?

Okazja na rynku nieruchomości to szansa na zakup mieszkania (lub domu) w cenie poniżej wartości rynkowej – najczęściej taka nieruchomość jest tańsza o co najmniej 20 proc. Dlaczego na rynku są dostępne okazje inwestycyjne? Oto kilka przykładowych powodów, dla których nieruchomość może być oferowana w cenie niższej niż rynkowa:

  • nieuporządkowana księga wieczysta – jeżeli nie został w niej ujawniony obecny właściciel lub zawiera ona nieaktualne wpisy, to sprzedaż nieruchomości może być utrudniona;
  • problemy finansowe właściciela nieruchomości – aby im zaradzić, może on chcieć szybko zbyć nieruchomość, a dobra cena (poniżej rynkowej) to skuteczny wabik;
  • zły stan techniczny nieruchomości – w takim przypadku dużą wartość może mieć jednak sama działka, na której znajduje się budynek.

Jak okazyjnie kupić nieruchomość?

Aby nabyć mieszkanie poniżej ceny rynkowej, warto skorzystać z jednej z mniej popularnych form sprzedaży nieruchomości – mowa o przetargach mieszkaniowych i licytacjach komorniczych. Między nimi występują jednak znaczne różnice. Jeżeli planujesz przystąpić do przetargu mieszkaniowego lub licytacji komorniczej, musisz wiedzieć, jak przebiegają te procedury.

Przetarg mieszkaniowy

Jak wskazuje nazwa, aby kupić mieszkanie z przetargu, trzeba znaleźć przetarg i do niego przystąpić. Organizatorem przetargu może być m.in. spółdzielnia mieszkaniowa lub Skarb Państwa. Najczęściej organizowane są przetargi ustne nieograniczone – osoby biorące udział w przetargu oferują kwoty, a wygrywa go osoba, która zaproponuje najwyższą cenę.

Aby przystąpić do przetargu mieszkaniowego, trzeba wpłacić wadium. Wadium to suma pieniędzy składana przez osobę przystępującą do przetargu – wysokość wadium precyzuje ogłoszenie o przetargu. Jeżeli nie wygrasz przetargu, kwota ta nie przepadnie – otrzymasz zwrot wadium na swój rachunek bankowy.

Licytacja komornicza mieszkania

Nieruchomości poniżej ceny rynkowej można kupić też na licytacjach komorniczych. Licytacje komornicze nieruchomości są publiczne, a nad ich przebiegiem czuwa sędzia – odbywają się one w sądach rejonowych. Aby przystąpić do licytacji, również trzeba wpłacić wadium. Wygrywa ten oferent, który zaproponuje najwyższą cenę.

Z licytacjami komorniczymi mieszkań związane są pojęcia „suma oszacowania” i „cena wywoławcza”. Suma oszacowania to wartość nieruchomości ustalona przez rzeczoznawcę majątkowego. Cena wywoławcza jest z kolei uzależniona od tego, czy jest to pierwsza, czy też druga licytacja. Zasady są następujące:

  • pierwsza licytacja – cena wywoławcza wynosi 3/4 ceny oszacowania;
  • druga licytacja – cena wywoławcza wynosi 2/3 ceny oszacowania.

Gdzie szukać informacji o przetargach i licytacjach mieszkań?

Jeżeli rozważasz zakup nieruchomości z przetargu mieszkaniowego lub licytacji komorniczej, musisz wiedzieć, jak uzyskać informacje o lokalach oferowanych w tych trybach. Baza aktualnych przetargów i licytacji mieszkań z całej Polski jest dostępna pod adresem Listaprzetargow.pl. Na podanej stronie internetowej znajduje się także intuicyjna w obsłudze wyszukiwarka – zakres wyszukiwania można zawęzić do konkretnego województwa lub miasta.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.