Wiadomości z Zabrza

Jak kreatywnie napisać list motywacyjny

  • Dodano: 2021-02-27 07:00, aktualizacja: 2021-03-11 13:53

Zastanawiasz się, jak kreatywnie napisać list motywacyjny, by zwrócić uwagę rekrutera? Nie wiesz, jaka powinna być jego struktura i konstrukcja? Nie jesteś pewien, jakich sformułowań należy użyć, by uzyskać zaproszenie na rozmowę o pracę? Sprawdź, jak stworzyć idealny list motywacyjny i jakich błędów unikać! Zapraszamy do lektury!

Po co jest list motywacyjny?

List motywacyjny to jeden z dokumentów aplikacyjnych, którego celem jest przedstawienie Twojej motywacji do pracy na konkretnym stanowisku oraz przekonanie rekrutera, że masz niezbędne umiejętności, które pozwolą Ci efektywnie powierzone zadania realizować. Ważne jest, by dopasować list motywacyjny do ogłoszenia o pracę. Nie wysyłaj za każdym  razem takiego samego listu, gdyż jest to wielki błąd!

Jeżeli nie jesteś pewien, jak powinien wyglądać ten dokument, to warto spojrzeć na gotowe przykłady listów motywacyjnych od CVhero, które będą idealną kanwą do dalszego tworzenia idealnego listu. Pamiętaj, że przykładowy list motywacyjny to tylko podstawa formalna, jednak to do Ciebie należy dopasowanie go do Twojej obecnej sytuacji zawodowej. W ten sposób stworzysz list motywacyjny, który będzie się wyróżniał na tle pozostałych, schematycznie tworzonych aplikacji, co zaowocuje otrzymaniem zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną!

Budowa listu motywacyjnego

Nawet jeżeli korzystasz z przykładowych listów motywacyjnych, co jest świetnym rozwiązaniem i nieocenioną pomocą, to mimo wszystko warto znać także prawidłową budowę tego dokumentu. List motywacyjny składa się z 3 części:

  • Wstęp - należy określić dokładny cel tworzenia listu oraz wymienić najważniejsze kwalifikacje pasujące do danego stanowiska pracy.
  • Część główna (rozwinięcie) - należy szczegółowo opisać doświadczenie, które zostało wymienione we wstępie oraz pozostałe zalety, dzięki którym będziesz idealnym kandydatem na dane stanowisko; dobrze jeżeli każdy Twój atut zostanie poparty komentarzem dotyczącym tego, w jaki sposób dana umiejętność będzie wartościowa dla potencjalnego pracodawcy lub firmy.
  • Zakończenie - należy wskazać rekruterowi lub przyszłemu pracodawcy chęć pojawienia się na rozmowie kwalifikacyjnej oraz wyrazić nadzieję, że dzięki Twoim umiejętnościom i doświadczeniu pracodawca wybierze właśnie Twoją aplikację o pracę.

List motywacyjny powinien być własnoręcznie podpisany. Dobrze jest też list stworzyć na komputerze i wydrukować, zwłaszcza jeżeli Twoje pismo nie jest do końca czytelne lub zeskanować swój podpis i wkleić do dokumentu. Kreator CVhero daje możliwość automatycznego wstawienia podpisu w dowolnie wybranej czcionce.

Typowe błędy w liście motywacyjnym

List motywacyjny nie jest skomplikowaną formą, jednak często w trakcie jej tworzenia nie udaje się uniknąć pomyłek. Wśród najważniejszych błędów w liście motywacyjnym należy wymienić:
błędy w treści listu:

  • wysyłanie tego samego listu w odpowiedzi na wszystkie oferty pracy - brak dostosowania dokumentu do danego ogłoszenia;
  • zamieszczenie pustych frazesów i/lub powtarzanie informacji z CV - brak konkretnych informacji oraz używanie ogólników np. “lubię podejmować wyzwania”;
  • przesadna krytyka byłego pracodawcy lub zbytnie pochlebstwo potencjalnej firmy;

błędy w formie listu:

  • błędy językowe, stylistyczne, ortograficzne, interpunkcyjne - brak przecinków, literówki, zły podział zdań, zbyt wiele zdań podrzędnie złożonych;
  • brak estetyki, nieczytelna czcionka - wybór czcionki typu Comic Sans, czy Impact lub utrzymanie formy ciągłego tekstu bez podziału na konkretne sekcje;
  • niewłaściwa długość - rozpisanie listu na 2 lub 3 strony A4, podczas gdy zwyczajowo list motywacyjny powinien zajmować maksymalnie 1 stronę A4.

By uniknąć błędów, warto nie tylko samodzielnie kilkukrotnie sprawdzić dokument, ale także pokazać go osobie trzeciej, która będzie mogła świeżym okiem spojrzeć na list i poprawić ewentualne błędy.

Kreatywny list motywacyjny - przykładowe sformułowania

Na koniec przygotowaliśmy kilka przykładowych sformułowań, które mogą być przydatne podczas tworzenia kreatywnego listu motywacyjnego. 

  • "Po ukończeniu studiów ze specjalizacją ..., mogłem zastosować i poszerzyć swoją wiedzę w zakresie ... w poprzedniej firmie.”
  • "Jedną z moich mocnych stron jest..., która może okazać się cenna w przypadku..."
  • "Posiadam wykształcenie... oraz wieloletnie doświadczenie w zakresie... Z tego względu, jestem przekonana, że będę w stanie sprostać wymaganiom Państwa firmy."
  • "Chętnie omówię moje pozostałe umiejętności oraz doświadczenie zawodowe podczas rozmowy kwalifikacyjnej."
  • "Z przyjemnością zaprezentuję swoje doświadczenie i umiejętności podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jestem gotowy na spotkanie w standardowych godzinach pracy."

Więcej informacji jak napisać profesjonalny list motywacyjny znajdziesz tutaj. Już wiesz, jak kreatywnie napisać list motywacyjny, a zatem czas przystąpić do pracy - powodzenia!
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.