Wiadomości z Zabrza

Jak dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów?

  • Dodano: 2020-08-12 09:00

Wybór szczoteczki – decyzja wydawałoby się błaha, w rzeczywistości ma jednak ogromny wpływ na stan naszych zębów. Stosujemy ją codziennie, warto więc wybrać produkt, który będzie odpowiadać naszym potrzebom. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu szczoteczki?

Szczoteczka – czy wybór ma znaczenie?   

Zarówno przy zakupie szczoteczki do zębów dla dorosłych, jak i dla dzieci, wybór powinien być przemyślany. Zakup pierwszego lepszego produktu może prowadzić do podrażnień lub niedokładnego usuwania zabrudzeń. Bo choć każda szczoteczka składa się z tych samych elementów, to nie każda będzie odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom. Decyzję należy podejmować na podstawie stanu uzębienia, dziąseł oraz wieku.    

Szczoteczka – miękka, średnia czy twarda?

Podstawowym parametrem, jaki należy brać pod uwagę podczas zakupu szczoteczki do zębów dla dorosłych i najmłodszych, jest twardość włosia. Wyróżniamy trzy stopnie twardości – miękkie, średnie oraz twarde. Kiedy najlepiej sięgnąć po każde z tych rozwiązań? 

  • Miękkie – szczoteczki z najdelikatniejszym rodzajem włosia są przeznaczone przede wszystkim dla najmłodszych oraz osób borykających się z wrażliwymi dziąsłami.
  • Średnie – te zalecane są najczęściej, przeznaczone dla osób ze zdrowymi dziąsłami.
  • Twarde – przeznaczone dla osób o zdrowych dziąsłach, ale borykających się z osadem i kamieniem nazębnym. Warto ją stosować zwłaszcza w przypadku palenia papierosów oraz picia dużych ilości kawy i herbaty.

Zły dobór szczoteczki – czym może skutkować? 

Dlaczego wybór odpowiedniego włosia szczoteczki jest tak istotny? Czym może skutkować? Jeśli będzie ono zbyt miękkie, samo czyszczenie nie będzie tak efektywne. Niedokładnie usunięte fragmenty osadu będą prowadzić do powstawania ubytków i sprzyjać rozwojowi próchnicy. Z kolei zbyt twarde włosie w połączeniu z niewłaściwym szczotkowaniem może prowadzić do podrażnienia dziąseł i utraty tkanek twardych zęba. Zwłaszcza krwawienie dziąseł podczas mycia powinno być wyraźnym sygnałem do zmiany szczoteczki na urządzenie z delikatniejszym włosiem. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.