Wiadomości z Zabrza

Jak bezpiecznie i wygodnie używać kos i podkaszarek?

  • Dodano: 2022-08-19 15:00, aktualizacja: 2022-08-22 05:59

Podkaszarki elektryczne i kosy spalinowe należą do najchętniej wykorzystywanych urządzeń ogrodowych. Ich głowice wyposażone w ostrą żyłkę lub tarcze tnące pomagają w radzeniu sobie z chwastami, niechcianymi pędami oraz wysoką trawą. Poradzą sobie również w problematycznych i trudno dostępnych miejscach - tam, gdzie kłopoty mają klasyczne ogrodowe kosiarki. Gwarantem skutecznej pracy jest jednak odpowiednia obsługa kos i podkaszarek. By używać ich bezpiecznie, a równocześnie wygodnie, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Liczy się nie tylko moc silnika, ale również odpowiednie ułożenie urządzenia czy też zabezpieczenie osoby, która zabiera się za koszenie.

Rodzaj urządzenia a charakter ogrodu i pracy

Na początek trzeba wybrać odpowiednią kosę. Do wyboru mamy urządzenia o różnej wielkości i szerokości koszenia. W tym pierwszym przypadku najwygodniejsza będzie podkaszarka z regulowaną długością rękojeści.

W drugim musimy zdecydować, do jakich celów częściej będziemy jej używać. Jeśli interesują nas przede wszystkim precyzyjne prace, lepiej wybrać urządzenie z mniejszą głowicą. Jeżeli chcemy kosić szybciej, przyda się szersza.

Istotny będzie również rodzaj zasilania. Powinien mieć dostosowany do powierzchni ogrodu lub działki oraz jej okolicy. Podkaszarki elektryczne lepiej sprawdzą się na niewielkich obszarach, na przykład pod domem. Potrzebują kontaktu, ale za to pracują ciszej. Na większe pola warto zabierać kosy spalinowe. Dysponują mocniejszym silnikiem i są w pełni niezależne, choć bardziej hałaśliwe.

Koszenie kosą spalinową lub podkaszarką - uchwyt i ułożenie ciała

By koszenie przebiegało płynnie, trzeba odpowiednio ułożyć kosę w rękach. Podobnie jak w przypadku poprzedników urządzeń z zewnętrznym napędem, czyli kos ręcznych, spalinowe i elektryczne należy trzymać w dwóch rękach. Chwyt powinien być pewny - trzeba uważać zwłaszcza przy wycinaniu twardych, zdrewniałych pędów.

Kosę ustawiamy pod kątem, który będzie umożliwiać nam wygodną pracę oraz dotarcie do wycinanych roślin. Głowicę zazwyczaj trzymamy kilka centymetrów nad ziemią. W wielu modelach zmieniać można także kąt mechanizmu tnącego. Takie kosy są zdecydowanie bardziej uniwersalne.

Komfortową pracę z podkaszarkami i kosami spalinowymi znacznie ułatwiają szelki. Dzięki nim ręce są mniej obciążone, a ciężar rozkłada się na całe ciało. Przy lekkich kosach wystarczyć może nawet jeden pasek na ramię.

Więcej informacji o tym, jak wybrać odpowiednią podkaszarkę do ogrodu, czeka na Ciebie na https://bhp-zak.pl/.

Zabezpieczenie do pracy z kosą spalinową lub elektryczną

Wiele aktualnie obecnych na rynku kos posiada ochraniacze wokół głowicy, które pozwalają na bezpieczniejszą pracę na przykład przy krawężnikach czy murach. Nawet wówczas należy jednak pamiętać, że spod kosy mogą wydobywać się odłamki roślin lub ukryte wśród nich kamienie czy śmieci.

Dlatego nie można zapominać o odpowiednim stroju i środkach ochronnych. Najbezpieczniej operować kosą w długich spodniach roboczych - na przykład solidnych ogrodniczkach. Przed odłamkami powinniśmy chronić również nasz wzrok. Do wyboru mamy gogle ochronne lub osłony, które zakrywają całą twarz.

Pamiętajmy również o ochronnikach słuchu. Nawet nieco mniej hałaśliwe podkaszarki elektryczne wciąż generują na tyle głośne dźwięki, by być uciążliwe i niebezpieczne dla słuchu ogrodnika. Najbezpieczniejsze będą klasyczna nauszniki.

Konserwacja podkaszarek i kos spalinowych

By kosa spalinowa lub elektryczna pracowała w odpowiedni sposób, a przy okazji długo nam służyła, konieczna jest jej odpowiednia konserwacja. Należy więc czyścić te urządzenia po każdym koszeniu, usuwając resztki trawy czy ziemi.

Nieco więcej uwagi trzeba będzie poświęcić urządzeniom spalinowym. W ich przypadku konserwacja obejmuje również wymianę lub czyszczenie filtrów powietrza, a także wlewanie nowego oleju. Uwagi domaga się też świeca zapłonowa.

Kosom spalinowym i elektrycznym trzeba szczególnie uważnie przyjrzeć się przed zimą, po zakończeniu sezonu. Przy urządzeniach spalinowych ważne jest opróżnienie zbiornika paliwa na zimę, należy także naostrzyć tarcze tnące. Kosę przechowujemy w suchym miejscu, najlepiej w pozycji pionowej - z jednostką zasilającą na górze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.