Wiadomości z Zabrza

Gdzie znaleźć najlepszy kurs dolara?

  • Dodano: 2017-02-06 10:00

Możliwie najkorzystniejszy kurs dolara jest potrzebnym wszystkim osobom, które podróżują do krajów posługujących się tą walutą i użytkownikom zagranicznych sklepów internetowych. Również przedsiębiorcy, handlujący ze Stanami Zjednoczonymi lub innymi państwami preferującymi dolary, oczekują kursów przynoszących im zyski. Gdzie w takim razie znaleźć najlepszy kurs dolara?

Najgorszy wybór – wymiana dolarów w banku

 Za wymianę dolarów w banku płaci się więcej niż w kantorze stacjonarnym i jeszcze więcej niż w kantorze online. Dobra cena kursu nie odbiega od średniej kursu waluty NBP. Niestety porównując kurs dyktowany przez NBP i ustalany przez bank różnica od razu rzuca się w oczy. Każdy bank może dowolnie regulować spread, czyli różnicę pomiędzy ceną sprzedaży a ceną kupna danej waluty, dlatego wysokość spreadu waha się najczęściej  w przedziale 5-7%. W związku z tym, że banki zarabiają nie tylko na różnicach w kursach, ale również na innych produktach i świadczonych usługach nie muszą konkurować cenami z podmiotami, które zajmują się wyłącznie wymianą walut. Dlatego warto lepiej zbadać rynek walutowy i przyjrzeć się działalności kantorów stacjonarnych oraz kantorów online.

 

Przeciętna opłacalność wymiany dolarów w kantorach stacjonarnych

 Nowoczesna technologia sprawiła, że obecnie możliwa jest wymiana dolarów przez Internet, ale nie oznacza to, że kantory stacjonarne przestały mieć rację bytu. Wymiana za pośrednictwem kantorów internetowych wymaga założenia bankowego konta walutowego, co nie stanowi korzystnego rozwiązania, jeżeli ktoś dokonuje wymiany dolarów raz na kilka lat lub w ogóle raz w życiu, a konto nie jest mu do niczego innego potrzebne. Jeśli jest zupełnie darmowe, wtedy i tak warto je założyć, i poszukać jednak najlepszej opcji wśród ofert kantorów prowadzących działalność online, ale jeżeli bank wymaga jakichkolwiek opłat, wówczas może się okazać, że kantor stacjonarny to dobra alternatywa pomimo przeciętnie opłacalnych kursów. Naliczany spread jest utrzymywany mniej więcej na poziomie 2,5%. Częsta wymiana waluty w dużych kwotach natomiast na 100% wymaga skorzystania z kantoru internetowego. Osoby, które z różnych względów preferują kantory stacjonarne powinny rozważnie wybierać kantor, w którym dokonają wymiany. Kantory zlokalizowane przy przejściach granicznych, autostradach, dworcach i lotniskach mogą utrzymywać kurs dolara zbliżony nawet do bankowego.

 

Wymiana dolarów przez Internet – tańszej opcji nie ma

 Żadna z wymienionych powyżej opcji wymiany dolarów nie jest tak korzystna jak wymiana przez Internet. Najniższe ceny wiążą się z najniższym spreadem, którego pułap nie przekracza zwykle 1%. Kursom dolara można się lepiej przyjrzeć np. dzięki stronie https://internetowykantor.pl/kurs-dolara/. Aby kupić lub sprzedać dolary, trzeba być właścicielem dwóch kont bankowych: złotówkowego i walutowego. Transakcje są bezgotówkowe. Osoby, które chwalą sobie płacenie kartą lub przelewem cenią taką wymianę, ponieważ nie muszą odwiedzać żadnego punktu wymiany, aby uzyskać dolary na swoim koncie walutowym. Transakcje internetowe to komfort przelewów pomiędzy kontem złotówkowym a walutowym z każdego miejsca na świecie. Gwarantują oszczędność gotówki oraz czasu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.