Wiadomości z Zabrza

Dlaczego poliwęglan komorowy tak zyskał na popularności? Poznaj bliżej to niezawodne tworz

  • Dodano: 2022-07-11 15:15

Poliwęglan komorowy to tworzywo cieszące się sporym uznaniem w budowlanej branży. To dość oczywiste, skoro w żadnej inwestycji zarówno na mniejszą, jak i na większą skalę, nie może zabraknąć materiałów pierwszorzędnej jakości. A takim niewątpliwie jest właśnie poliwęglan. Płyty z tego tworzywa dość mocno wypierają szkło z zastosowania w wielu miejscach. To samo tyczy się pleksiglasu. Poliwęglan komorowy to polimer o fantastycznych mechanicznych właściwościach. To właśnie dlatego cieszy się ogromną popularnością. W tym wpisie dowiesz się więcej o tym cennym tworzywie sztucznym.

Tworzywa sztuczne zdefiniowały świat na nowo. Poznaj bliżej historię technologicznego kroku milowego

Plastik ma dwa oblicza i z całą pewnością żadne negatywy nie wynikają same z siebie, ale raczej ze skali użycia. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez tworzyw sztucznych, choć historia powstania plastiku jest relatywnie krótka. Zaczyna się w bowiem w drugiej połowie XIX wieku, gdy w 1862 roku na zorganizowanej w Londynie wystawie Alexander Parkes zaprezentował przedmioty wykonane z tak zwanej parkesiny. Produkcja przy użyciu tego tworzywa była jednak dość kosztowna. Później w 1869 roku powstał celuloid, a w 1907 roku opatentowano bakelit. Szczególnie właśnie ten ostatni wynalazek okazał się cenny – był to właściwie pierwszy w całości syntetyczny twór – związki wielocząsteczkowe w nim były wytworzone sztucznie. Bakelit okazał się świetnym izolatorem energii elektrycznej, tak więc szybko zdobył uznanie. Dzisiaj nie ma takiej dziedziny, w której plastik by się nie zadomowił. Tania, szybka i łatwa produkcja – to wszystko wpłynęło pozytywnie na skalę użycia.

Dlaczego poliwęglan komorowy cieszy się takim uznaniem w branży budowlanej?

Trochę lat minęło od pierwszych wynalazków w dziedzinie tworzyw sztucznych. Dzisiaj wykorzystuje się tylko te najlepsze na większą skalę, a w nich znajduje się, co oczywiste, poliwęglan komorowy. Ale dlaczego właściwie? Cóż, powód tkwi w cennych cechach tego tworzywa. Jest on termoplastyczny i świetnie przepuszcza światło przy jednoczesnej odporności na czynniki atmosferyczne, a także promieniowanie UV. Poliwęglan komorowy zachowuje także swój atrakcyjny wygląd na długo – nie mętnieje bowiem pod wpływem światła. To właśnie dlatego znajdziesz go na dachach hal, fabryk, magazynów oraz domów jednorodzinnych. W połączeniu z aluminiowymi profilami można tworzyć niego lekkie i wytrzymałe konstrukcje. To nie tylko ważne przy projektowaniu i uwzględnianiu ciężaru, ale także przy montażu. Poliwęglan sprawdza się na obiektach sportowych, w szklarniach, na basenach – to wszystko nie tylko w roli klap dymowych czy świetlików. Jeśli temat Cię zainteresował i szukasz płyt poliwęglanowych w najlepszym wydaniu, to koniecznie odwiedź stronę producenta Mediplex. Wiedzę warto czerpać od specjalistów. Na stronie internetowej tej firmy znajdziesz więcej informacji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.