Wiadomości z Zabrza

Depilacja - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

  • Dodano: 2021-07-29 10:00

Od linii brwi po okolice bikini, usuwanie włosków jest stałą częścią rutyny pielęgnacyjnej już od starożytności. Patrząc na ciągłe zmiany w trendach piękna na przestrzeni wieków i ogromny postęp technologiczny, nie jest niczym zadziwiającym, że udało się opracować tak wiele metod do depilacji, zarówno w kwestii domowej pielęgnacji, czy pełnych zabiegów w salonach. Oto spojrzenie na najbardziej popularne metod usuwania włosów.

Golenie

Już starożytni Egipcjanie za pomocą brzytw wykonanych z brązu lub krzemienia, starali się utrzymywać swoje ciało jak najbardziej gładkie i wolne od włosów. Uważa się się, że była to pewna oznaka statusu społecznego. To właśnie ten naród uważa się za pionierów zabiegów depilacyjnych. Gdy w XX wieku ogolone ciała weszły na stałe do kanonu piękna, golenie stało się częścią powszechnej rutyn pielęgnacyjnej każdej kobiety. Golenie jest także dziś nadal niezwykle popularną metodą pozbywania się niechcianych włosów, jednak ma sporą konkurencję. Nawet najnowocześniejsze maszynki do golenia często powodują podrażnienia i wciąż istnieje ryzyko powstania zacięć i zadrapań. Mimo, że jest to bardzo szybki zabieg, jego krótkotrwałość może być dość uciążliwa, jednak jego prostota może niwelować tą cechę.

Przeczytaj: https://beautypediapatt.pl/foreo-luna-play/

Woskowanie

Depilacja woskiem jest bardzo starą metodą usuwania włosów i także szeroko stosowaną. Jej wcześniejszą formą było cukrowanie. Pasta cukrowa do depilacji do dziś popularne w różnych częściach świata. Starożytni Egipcjanie, znani ze swoich unikalnych technik pielęgnacji ciała, stosowali do tego mieszankę cytrusów, wody oraz cukru podgrzewaną do czasu uzyskania gęstego syropu. Następnie nakładano warstwę tej substancji na skórę, pozostawiając ją do ostygnięcia, po czym nastąpiło szybkie ściągniecie – pasta wyrywała włoski bezpośrednio z cebulkami. Taka forma woskowania przetrwała aż do dziś.

Kremy do depilacji

Usuwanie włosów często kojarzy się z bólem, jednak wcale nie musi tak być. Depilacja owłosienia na ciele może w rzeczywistości być całkowicie bezbolesnym doświadczeniem, pod warunkiem, że używasz kremów do depilacji. Środek chemicznie rozpuszcza niechciane włosy z powierzchni skóry i nie pozostawia po sobie nic oprócz jedwabiście gładkiej skóry. Kremy do depilacji mogą wydawać się bardzo nowoczesnym rozwiązaniem, jednak znane są już od tysięcy lat. Wczesne formuły zawierały takie składniki jak wapno palone i arszenik, więc nie można było o nich powiedzieć, że były nieinwazyjne i przyjazne dla skóry. Na szczęście współczesne kremy do depilacji znacznie ewoluowały i są całkowicie bezpieczne w użyciu. Delikatność tej metody sprawia, że depilacja miejsc intymnych za pomocą kremów jest jedną z najpopularniejszych metod usuwania włosków z okolic bikini. 

Laser

Laserowe usuwanie włosów jest procedurą kosmetyczną, wykorzystującą skoncentrowane wiązkę światła (czyli lasery) do skutecznego usuwania niechcianych włosów. Eksperymenty z użyciem laserów w procesie depilacji miały swój początek w XX wieku. Pierwsze działające urządzenia tego typu powstały w latach 60. jednak nie były wystarczająco skuteczne i co gorsze – uszkadzały skórę. W następnej dekadzie skonstruowano aparaty pozwalające na bezpieczny zabieg, jednak przez ich gabaryty nie znalazły one miejsca w kosmetyce. Rok 1983 uważa się za przełomowy dla tej technologii, gdyż wtedy stworzono urządzenie pozwalające na użytek komercyjny. Pierwsze depilatory laserowe do użytku domowego trafiły na rynek w 1995 r.

W czas depilacji laserowej, urządzenie emituje światło, które jest pochłaniane przez barwnik włosów. Powstała energia jest zamieniana na ciepło, które mieszki włosowe co hamuje i opóźnia wzrost włosów. Zabieg ten wymaga wcześniejszego golenia. Kolor włosów oraz rodzaj skóry mają wyraźny wpływ na powodzenie depilacji laserowej. Ta metoda jest najbardziej skuteczna u osób o ciemnych włosach i jasnej skórze, jednak może być z stosowana na wszystkich rodzajach skóry. Dlaczego? Podstawową zasadą działania depilacji laserowej jest absorbowanie świata przez pigment włosa, lecz nie przez skórę, tak aby laser działał tylko na mieszki włosowe, unikając uszkodzenia skóry. Z tego powodu kontrast pomiędzy kolorem skóry i włosów daje najlepszy rezultat. Depilacja twarzy przy użyciu lasera to bardzo dobry pomysł, gdyż taki zabieg zostawia najbardziej długotrwałe efekty i zapewnia najmniejsze ryzyko podrażnień.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.