Materac sprężynowy kieszeniowy to model, w którym każda sprężyna jest umieszczona w oddzielnej „kieszeni”, wykonanej z materiału. Może być nazywany również materacem pocketowym, multipocketowym lub micropocketowym, co wskazuje na dużą liczbę i niewielki rozmiar sprężyn. Dzięki takiej konstrukcji każda sprężyna działa niezależnie od pozostałych, co niesie za sobą wiele korzyści. Jakich? Komu poleca się materace kieszeniowe? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!
Jak działają materace kieszeniowe? Jakie mają zalety?
W tradycyjnych materacach sprężynowych wszystkie sprężyny są ze sobą połączone, co powoduje, że ruch po jednej stronie łóżka powoduje falowanie całego materaca. Materace kieszeniowe nie przenoszą drgań. Oferują wyższy poziom komfortu i lepiej wspierają kręgosłup. Każda sprężyna w materacu kieszeniowym reaguje na nacisk indywidualnie, co pozwala mu się lepiej dopasować do kształtu ciała, a ponadto wiercąc się podczas snu, nie budzimy drugiej osoby.
Jako że sprężyny działają niezależnie od siebie, ruch jednej osoby na materacu mniej wpływa na drugą osobę – to szczególnie korzystne, jeśli dzielisz łóżko z partnerem, ponieważ łóżko nie faluje ani nie drga, gdy przekręcasz się z boku na bok. Poza tym konstrukcja materaca kieszeniowego umożliwia sprawną cyrkulację powietrza, co pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę podczas snu – materac się nie przegrzewa.
Jaki materac jest lepszy: piankowy czy kieszeniowy?
Materace kieszeniowe składają się zazwyczaj z kilku warstw. Mają rdzeń wypełniony sprężynami umieszczonymi w kieszeniach, ale wierzchnie warstwy są zazwyczaj wykonane z pianki poliuretanowej, memory czy lateksu, tak aby osiągnąć jak najwyższy poziom komfortu. Są to zatem konstrukcje hybrydowe, łączące zalety pianek i sprężyn.
Dostępne są także materace składające się wyłącznie z pianki. Które z nich są lepsze: piankowe czy kieszeniowe? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ najlepszy materac to ten idealnie dobrany do potrzeb i masy ciała śpiącej na nim osoby. Na przykład twardy materac H4 w wersji multipocket będzie nieodpowiedni dla seniorki ważącej 60 kg, ale dla wysportowanego mężczyzny o wadze 100 kg okaże się dużo lepszym wyborem. I odwrotnie – starsza pani wstanie wypoczęta z bardzo miękkiego, piankowego materaca, a barczysty atleta wcale się na nim nie wyśpi. Dobór materaca jest więc kwestią bardzo indywidualną.
Materace kieszeniowe – dla kogo są najlepszym wyborem?
Technologia produkcji nowoczesnych materaców kieszeniowych sprawia, że są one polecane:
- wszystkim dorosłym, którzy oczekują wygodnego wypoczynku i regeneracji podczas snu;
- parom – również tym, w których różnica pomiędzy masą ciała obojga partnerów jest duża;
- osobom, które cierpią z powodu dolegliwości bólowych kręgosłupa;
- osobom zestresowanym, które potrzebują odprężenia podczas snu;
- osobom starszym;
- wszystkim tym, którzy dbają o profilaktykę schorzeń ortopedycznych.
Jaką twardość materaca kieszeniowego wybrać?
Twardość materaca przekłada się na to, jak stabilne podparcie dla kręgosłupa stanowi. Musi umożliwiać redukcję punktowego nacisku na ciało, co jest istotne dla stawów i mięśni oraz pomaga w równomiernym rozłożeniu ciężaru ciała. W ten sposób dobrze dobrany materac może zmniejszać dyskomfort i poprawiać krążenie krwi. Sen na nim pozwala się w pełni zregenerować. Jednak jak dobrać stopień twardości? Zazwyczaj robi się to, biorąc pod uwagę masę ciała użytkownika:
- Materac H1, czyli bardzo miękki – dla osoby ważącej do 40–50 kg. Sprawdza się w przypadku seniorów i lekkich osób lubiących spać na miękkim posłaniu.
- Materac H2, czyli średnio miękki – odpowiedni dla seniorów i osób ważących 50–80 kg. Najczęściej ma warstwy pianek termoelastycznych lub wysokoelastycznych.
- Materac H3, czyli średnio twardy – dla osób ważących 80–100 kg.
- Materac H4, twardy – doskonały dla osób ważących ponad 100 kg, zwykle ma wkład z kokosa i pianki profilowane HR.
- Materac H5, czyli bardzo twardy – dla osób ważących ponad 120 kg. Zwykle jest obustronnie lub podwójnie usztywniony wkładem z kokosa.
Co to oznacza, że materac kieszeniowy ma 7 stref?
Materace kieszeniowe strefowe dają odpowiednie podparcie każdej partii ciała. Są konstrukcyjnie podzielone na 7 odcinków zgodnych z anatomią ciała. Tam, gdzie wymagana jest większa sprężystość, na przykład w okolicy miednicy, sprężyny stawiają mniejszy opór. W ten sposób materac dopasowuje się idealnie do każdej strefy ciała, dając mu optymalne podparcie na całej długości. Warto pamiętać, że im więcej sprężyn zawiera materac, tym sztywniejszy może się wydawać. Punkty nacisku zostają zlikwidowane, a Ty lepiej wysypiasz się każdej nocy.
Gdzie szukać dobrych materaców kieszeniowych? Zerknij do oferty marki Heisberg, gdzie można znaleźć materace multipocketowe z 7 strefami. Podwójnie hartowane, stalowe sprężyny zapewniają wytrzymałość, elastyczność i komfort przez wiele lat użytkowania. Do wyboru masz dziesiątki możliwości – są tu dostępne materace kieszeniowe z wkładem z oddychającego lateksu lub masujących pianek. Sprawdź koniecznie!