Wiadomości z Zabrza

Czym różni się radca prawny od adwokata?

  • Dodano: 2022-06-10 07:15, aktualizacja: 2022-06-13 08:43

Osoby poszukujące pomocy prawnej nierzadko stoją przed następującym dylematem – skorzystać z usług adwokata czy radcy prawnego? Jakie faktycznie są różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami prawniczymi? Czy adwokaci prowadzą wyłącznie sprawy karne i cywilne, a radcowie prawni gospodarcze i administracyjne? Zapraszamy na artykuł przygotowany przy współpracy z Kancelaria TMH Tomasz Marek Marcin Hotel Adwokaci i Radcowie Prawni.

Kim jest adwokat?

Najlepsza charakterystyka zawodu adwokata została dokonana w art. 4 ust. 1 ustawy prawo o adwokaturze. Mianowicie w przepisie tym postanowiono, iż zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.

Adwokat wykonuje wyłącznie zawód w ramach działalności gospodarczej. Może to być jednoosobowa kancelaria, spółka osobowa bądź – co zdarza się obecnie niezwykle rzadko – w zespole adwokackim.

Nie ma żadnego formalnego podziału na specjalizację wśród adwokatów, niemniej jednak każdy z nich prowadzi sprawy określonego rodzaju, według tego, w czym ma największe doświadczenie. Można więc spotkać adwokatów, którzy zajmują się sprawami karnymi, cywilnymi, rodzinnymi, gospodarczymi, czy też administracyjnymi.

Kim jest radca prawny?

Zawód radcy prawnego również został uregulowany w formie ustawy. Chodzi tutaj o ustawę o radcach prawnych. W jej art. 6 ust. 1 można przeczytać, iż świadczenie pomocy prawnej przez radcę prawnego polega w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy.

Podobnie jak w przypadku adwokatów nie ma tutaj formalnego podziału na specjalizację. Należy jednak zwrócić uwagę, że radcowie prawni dopiero od 2015 roku mają możliwość występować jako obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych. Z tego względu wielu z nich nie praktykuje w tym obszarze prawa. Bardziej skupiają się oni na prawie cywilnym, rodzinnym i administracyjnym. Wracając jeszcze na chwilę do kwestii obrony, podejmowanie się jej przez radców prawnych jest niemożliwe, jeżeli są oni zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Zasadniczą różnicą pomiędzy adwokatem a radcą prawnym jest możliwość zatrudnienia na umowę o pracę w przypadku tego drugiego. Wynika to przede wszystkim ze względów historycznych. Dawniej bowiem radcą prawnym był prawnik zatrudniony w państwowym przedsiębiorstwie, który zajmował się jego obsługą. Natomiast historia adwokatury na ziemiach polskich sięga czasów średniowiecza. Co ważne, funkcjonują dwa odrębne i niezależne od siebie samorządy zawodowe – adwokacki i radcowski.

Adwokat czy radca prawny – trudny wybór?

Z punktu widzenia osoby zainteresowanej uzyskaniem pomocy prawnej nie ma większego znaczenia, czy uda się ona do kancelarii adwokackiej, czy też radcowskiej. Najważniejszą rzeczą jest obszar praktyki danego prawnika. Można go sprawdzić na stronie internetowej danej kancelarii bądź w mediach społecznościowych.

Na przestrzeni lat doszło bowiem do zatarcia wielu różnic pomiędzy tymi zawodami. Przyznano radcom prawnym zupełnie nowe uprawnienia – przede wszystkim możliwość występowania w charakterze obrońcy – co zbliżyło ich kompetencje do adwokatów.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na pewną rzecz, która pozwala odróżnić adwokata od radcy prawnego na sali sądowej. Otóż adwokat występuje zawsze w czarnej todze z zielonym żabotem, z kolei w przypadku radców prawnych żabot ten ma kolor niebieski. Co więcej, nierzadko można spotkać kancelarie adwokacko-radcowskie, które są prowadzone przez przedstawicieli tych obydwu zawodów.

Obecnie w Polsce funkcjonują dwa zawody prawnicze o niemal identycznych kompetencjach, z pomocy których mogą skorzystać osoby poszukujące wsparcia w rozwiązaniu swoich problemów. To adwokaci i radcowie prawni. Decydując się na skorzystanie z usług któregoś z nich, zawsze należy kierować się jego doświadczeniem w obszarze prawa, którego dotyczy dana sprawa. Ten można sprawdzić, korzystając z Internetu bądź wybierając prawnika z polecenia innych klientów.

Kancelaria TMH Tomasz Marek Marcin Hotel Adwokaci i Radcowie Prawni
Rynek Dębnicki 6/3, 
30-319 Kraków
Tel. 12 307 27 38
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.