Wiadomości z Zabrza

5 powodów, dla których Twój Internet wolno działa

  • Dodano: 2020-01-22 11:15

Nie ma nic równie irytującego jak sytuacje, w których potrzebujemy szybko skorzystać z Internetu, a strony w przeglądarce ładują się zbyt długo. Łatwo wtedy stracić cierpliwość i zrezygnować z podjęcia określonych działań. Jeśli problem z Internetem nie jest chwilowy, ale pojawia się często, a rozmowa z dostawcą nie przynosi oczekiwanych skutków, warto poszukać przyczyn. Dlaczego Internet działa wolno? Oto kilka najczęściej występujących powodów.

Słabe parametry routera

Czasami przyczyną słabo działającego Internetu jest nie najlepszej jakości router. Jeśli taki jest powód, jedynym słusznym rozwiązaniem jest zakup nowego modelu. Warto wybierać takie urządzenia, które obsługują częstotliwość Wi-Fi 2,4 GHz i 5 GHz. Dobrze, jeśli sprzęt ma funkcję automatycznego wykrywania i wybierania tej częstotliwości, która w danym momencie zapewnia najlepsze, najbardziej stabilne połączenie sieciowe. Trzeba także zwracać uwagę na zasięg routera. Jeśli mieszkamy w dużym domu, musimy się liczyć z tym, że kupując model o przeciętnym zasięgu, nie w każdym miejscu połączenie z Internetem będzie równie dobre. Warto przeczytać ranking routerów i dowiedzieć się, które modele są najczęściej polecane przez użytkowników.

Nieodpowiednia konfiguracja

Słaba prędkość Internetu może też wynikać z niepoprawnej konfiguracji komputera czy laptopa. Stąd też ważne jest to, aby na urządzeniu zainstalowane były najnowsze sterowniki karty sieciowej, bo w innym wypadku mogą się pojawić problemy z płynnym korzystaniem z przeglądarki. Zła konfiguracja odnosi się jednak nie tylko do urządzenia, na którym przeglądamy strony internetowe, ale też samego routera. Przy problemach z połączeniem należy zweryfikować, czy ma on aktualne oprogramowanie. Jeśli nie, należy pobrać aktualizację i sprawdzić, czy zastosowane rozwiązanie przyniosło rezultaty.

Umiejscowienie routera

Ważnym, choć często pomijanym aspektem związanym niejako z jakością połączenia internetowego jest umiejscowienie routera. Należy pamiętać, że ściany, meble czy inne przedmioty mogą ograniczać wysyłany przez router sygnał. Oczywiście jest to problem w momencie, kiedy korzystamy z Internetu poprzez połączenie Wi-Fi. Znawcy tematu podkreślają, że bardzo ważny jest wybór miejsca, w którym znajdzie się router. Powinien być on ustawiony w centralnej części domu, nie może się też znajdować na podłodze.

Szkodliwe oprogramowanie na komputerze

Wpływ na stabilność i płynność połączenia internetowego może mieć też to, co znajduje się na naszym komputerze. Jeśli mamy do czynienia z wirusami, możemy zaobserwować, że sprzęt działa wolniej i tym samym korzystanie z Internetu jest trudniejsze. W celu weryfikacji tego problemu wystarczy włączyć program antywirusowy i przeskanować komputer.

Zbyt dużo użytkowników podłączonych do Internetu

Połączenie internetowe może nie być tak dobre, jakbyśmy tego oczekiwali także z powodu podłączenia do sieci zbyt dużej ilości użytkowników. Zazwyczaj z Internetu w domu korzystamy nie tylko my, ale też nasi bliscy, a często odwiedzający nas goście. Dodatkowo nie można zapominać, że z Internetem połączone są też nierzadko inne niż komputer czy smartfon urządzenia, czyli lodówki, telewizory czy różnego rodzaju odtwarzacze. Czasami może też wydawać nam się, że Internet słabo działa, a w rzeczywistości przyczyną zbyt długiego ładowania strony jest sposób jej zaprojektowania. W przypadku problemów z siecią warto też sprawdzić przeglądarkę, z której korzystamy i zweryfikować, czy jest ona zaktualizowana.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.