Wiadomości z Zabrza

10 wskazówek dla uczących maluchy korepetytorów z języka angielskiego

  • Dodano: 2022-12-13 13:30

W dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego jest koniecznością – bez niej niezwykle ciężko znaleźć nie tylko wymarzoną, ale wręcz jakąkolwiek pracę w międzynarodowych korporacjach, które niezmiennie królują w rankingach najbardziej pożądanych pracodawców w naszym kraju. Warto więc rozpocząć naukę tego języka już od najmłodszych lat, tym bardziej, że jak powszechnie wiadomo poziom nauczania języków obcych w szkołach publicznych pozostawia wiele do życzenia. Niniejszy artykuł jest adresowany przede wszystkim do osób udzielających prywatnych lekcji z języka angielskiego małym dzieciom – maluchom. Podejście do nich jest bowiem zgoła odmienne niż w stosunku do osób dorosłych lub młodzieży. Przedstawimy więc 10 cennych wskazówek, w jaki sposób uczyć maluchy języka angielskiego.

1. Stworzenie poczucia bezpieczeństwa

Małe dzieci muszą czuć się bezpiecznie, aby się otworzyć na nowe osoby. Stąd warto zadbać chociażby o miejsce udzielania korepetycji – zakładamy, że w przypadku maluchów nauka online odpada. Pomieszczenie, w których prowadzi się lekcje powinno być przede wszystkim przytulne i kolorowe, aby dziecko czuło się w nim swobodnie.

2. Obecność rodzica

Początkowe zajęcia warto przeprowadzić w obecności mamy lub taty malucha. Wtedy dziecko szybciej pozbędzie się poczucia zmieszania. Maluchy generalnie wolą przebywać z rodzicami, dlatego też z pewnością pomogą przyzwyczaić się do nowej osoby – nauczyciela.

3. Cierpliwość

W stosunku do dzieci – jak powszechnie wiadomo – trzeba wykazywać się ogromną wręcz cierpliwością. Nie można zakładać, że godzina lekcyjna ma być poświęcona wyłącznie nauce. Maluchowi ciężko się skupić przez taki czas, więc niewykluczone, iż po jakimś czasie oderwie się od nauki. Stąd też warto wykazać nie tylko cierpliwość, ale i być przygotowanym na nagłą zmianę tematyki zajęć.

4. Umiejętność zachęcenia do nauki

Jest to z pewnością umiejętność, którą powinny cechować się wszyscy nauczyciele, a nie tylko ci, którzy zajmują się małymi dziećmi. Maluchy bardzo szybko się dekoncentrują i generalnie ciężko ich zainteresować na dłuższy czas jednym zagadnieniem. 

5. Nauka poprzez zabawę

W stosunku do dzieci, nauka powinna odbywać się poprzez zabawę. Nie ma sensu biernie czytać podręcznik i na pamięć uczyć dziecka określonych zwrotów. Maluchy bardzo szybko się uczą, dlatego też taka „edukacyjna zabawa” skutkować będzie szybszym i trwalszym zapamiętaniem określonych zagadnień, niż nudne wkuwanie słówek.

6. Piosenki i wierszyki

Dobrym sposobem na naukę języka angielskiego jest wspólne śpiewanie piosenek i czytanie wierszyków. Jak już wspomniano, dzieci bardzo szybko zapamiętują, przez co po parokrotnym odśpiewaniu danej piosenki bardzo możliwe, że utrwalą jej tekst, a co za tym idzie – nauczą się pojawiających się tam zwrotów. 

7. Czas na odpoczynek

Jak już wskazano, zachowanie skupienia małego dziecka przez okrągłą godzinę jest praktycznie niemożliwe. Warto więc – po parunastu minutach nauki poprzez zabawę, dać dziecku chwilę wytchnienia. Nie ma to być jednak zwykły odpoczynek, a nauka w inny sposób – np. za pomocą zabawek. 

8. Zadania domowe

Czy maluchom warto dawać zadania domowe? Absolutnie tak! Ale takie, które są dostosowane do ich wieku. Warto więc w ramach pracy domowej polecić dziecku zaśpiewanie poznanej piosenki lub obejrzenie ulubionej bajki w języku angielskim. Maluch na pewno ucieszy się z takiej formy zadania!

9. Pomoce dydaktyczne

Warto zadbać o odpowiednie pomoce dydaktyczne, które będą dostosowane do wieku dziecka. Mowa oczywiście nie o książkach, czy też ćwiczeniach, a raczej maskotkach, klockach i innych zabawkach, które pozwolą zainteresować malucha. Warto mieć w zanadrzu cały komplet przeróżnych atrakcji, aby dziecko się nie znudziło.

10. Opowiadanie bajek

Świetnym sposobem na naukę języka angielskiego jest opowiadanie bajek. Mimo że dziecko nie zrozumie zapewne wszystkiego, usłucha się z tym językiem. W miarę nabywania wiedzy w zakresie znaczenia słówek i określonych zwrotów, będzie rozumiało coraz więcej. 

W celu podsumowania warto przypomnieć, że małe dzieci trzeba przede wszystkim zachęcić do nauki i zbudować z nimi odpowiednią – opartą na poczuciu zaufania i bezpieczeństwa relacji. Serdecznie zachęcamy również do odwiedzenia platformy BUKI, na której z jednej strony można znaleźć odpowiedniego korepetytora do nauki języka angielskiego, a z drugiej – wystawić swą ofertę udzielania lekcji. Dziękujemy za lekturę!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.