Wiadomości z Zabrza

Zrewitalizowana strefa Carnall zaprasza już dziś!

 • Dodano: 2021-07-02 07:15, aktualizacja: 2021-07-02 10:52

Zbliża się wielkie święto turystyki poprzemysłowej. Otwarcie wyjątkowej strefy Carnall – naziemnej części Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, na które zapraszamy już dziś.

To dla Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu szczególna data, symbolicznie zamykająca kilkanaście lat prac rewitalizacyjnych prowadzonych w kompleksie Sztolni Królowa Luiza i Kopalni Guido. W skrócie: 330 milionów złotych, 10 kilometrów podziemnych tras turystycznych i ponad 30 obiektów w 6 lokalizacjach w Zabrzu. Takie liczby robią wrażenie!

Trzeba też wspomnieć o latach trudnych prac w Sztolni, które zaowocowały otwarciem najdłuższej w Europie podziemnej trasy wodnej (w tym unikatowym wyrobisku gdzie od 2018 roku turyści pływają łódkami), wieloletniej, żmudnej pracy przy rewitalizacji zabytkowych obiektów, tworzących niezwykłą poprzemysłową przestrzeń, która otrzymała drugie życie, i wreszcie o oczekiwaniu na ten właśnie moment, w którym w całej okazałości przedstawiona zostanie strefa Carnall.

Jakie atrakcje czekają na Państwa w Strefie Carnall?

Strefa Carnall (nazwana tak od charakterystycznego szybu górującego nad całością, będącego częścią historycznej Kopalni Królowa Luiza), to zespół zabytkowych, powierzchniowych zabudowań kopalnianych z przełomu XIX i XX wieku. Te poprzemysłowe budynki były rewitalizowane na przestrzeni minionych lat, a część z nich stopniowo oddawana do użytku.

Ostatni, największy etap prac (właśnie zakończony), został zrealizowany jako część dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko projektu „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska”.

Wśród niedostępnych do tej pory obiektów, które zyskały drugie życie, należy wymienić m.in. maszynownię szybu Prinz Schoenaich ze zlokalizowaną w niej unikatową wystawą dedykowaną ratownictwu górniczemu i zagrożeniom w kopalniach. Dawny warsztat elektryczny zmienił się w pokazową kuźnię i miejsce do przeprowadzania konserwacji cennego wyposażenia Muzeum. Dodatkową atrakcją (kolejnym unikatem w skali Europy!) jest wyremontowana parowa maszyna wyciągowa szybu Carnall, czynna niezmiennie od 1915r.– pokaz jej działania z pewnością pozostawi niezapomniane wrażenia.

Dzięki zakończeniu prac rewitalizacyjnych, ten wyjątkowy zespół zabudowań, wzbogacony o nowe atrakcje, będzie doskonałym uzupełnieniem tras podziemnych Sztolni Królowa Luiza, umożliwiając spędzenie całego, aktywnego dnia na poznawaniu górniczej przeszłości regionu.

Każdy odwiedzający kompleks, bez względu na wiek, znajdzie tu coś dla siebie: bogata oferta turystyczna rozbudowana o nowe przestrzenie i wystawy, wydarzenia kulturalne w industrialnej atmosferze, miejsce relaksu z rodziną i znajomymi – w te wakacje zabrzańskie zabytki będą tętnić życiem!

Zapraszamy już od 2 lipca, godzina 14:00.

W programie:

 • Zwiedzanie dla starszych odwiedzających i emocjonująca gra terenowa „Misja Ratownicza” dla tych młodszych;
 • Warsztaty z udziałem grupy teatralnej „Lufcik na korbkę”;
 • Pokazy ratownicze, w tym symulator kapsuły ratowniczej;
 • Diabelski młyn;
 • Koncerty: JARECKI o godz. 19:00, gwiazda wieczoru – BOVSKA o godz. 20:00;
 • DJ set na zakończenie;
 • Strefa gastronomiczna;

*Na wszystkie atrakcje wstęp wolny

Dla tych, którzy nie dadzą rady dotrzeć w dniu otwarcia, nic straconego, przez całe wakacje czekają na nich następujące atrakcje:

 • Zwiedzanie strefy Carnall (samodzielne lub z przewodnikiem);
 • Emocjonująca gra terenowa dla najmłodszych – podążaj za wskazówkami umieszczonymi na naszej mapie i doprowadź do końca Misję Ratowniczą!
 • Pub wraz z małym ,,co nieco” w budynku dawnej zmiękczalni;
 • „Carnall Festiwal” – od 10 lipca na melomanów i wszystkich spragnionych letniego chillu czeka weekendowy cykl muzyki na żywo i dj-skich setów na świeżym powietrzu.
Zrewitalizowana strefa Carnall zaprasza już dziś!


Źródło: UM Zabrze

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również