Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną wszystkie instytucje kultury w naszym kraju zostały zamknięte, a co za tym idzie, większość zaplanowanych wydarzeń została odwołana.
Jednak w tym trudnym dla nas wszystkich czasie nie musimy rezygnować z kontemplowania sztuki i uczestnictwa w różnego rodzaju inicjatywach kulturalnych. Przychodzą nam z pomocą te instytucje i ośrodki, które w czasie epidemii postanowiły zaprezentować swoją ofertę online. Możemy czerpać z ciekawych propozycji przygotowanych zarówno przez instytucje w całej Polsce, jak i nasze zabrzańskie.
Na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego znajdziemy informacje o tych wszystkich przedsięwzięciach kulturalnych, które udostępniają poprzez kanały internetowe ośrodki prowadzone lub współprowadzone przez ten resort.
Swoje zbiory udostępniły muzea, które proponują wirtualne spacery, ale często mają także specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci z propozycją publikacji w wersji elektronicznej, gier i filmów. Warto także śledzić profile muzeów w mediach społecznościowych, gdzie zamieszczane są informacje o najnowszych ofertach. Można się wybrać na wirtualny spacer m.in. do Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Historii Polski, Muzeum Łazienki Królewskie, Zamku Królewskiego na Wawelu czy też Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Ofertę skierowaną do melomanów przygotowały filharmonie i opery. Wśród propozycji są m.in. rejestracje transmisji internetowych koncertów, nagrania audio obejmujące wydawnictwa płytowe, ale także wideo wywiady z artystami. Zapraszają do siebie on-line m.in.: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Teatr Wielki w Łodzi, Zespół Pieśni i Tańca 'Śląsk" czy też Narodowe Forum Muzyki.
Elektroniczne kanały komunikacji wykorzystują także instytuty zajmujące się rozpowszechnianiem wiedzy. Propozycje online przygotowały m.in.: Instytut Adama Mickiewicza, Narodowy Instytut Dziedzictwa czy Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.
W wersji online dostępne są również zbiory gromadzone w bibliotekach. Można z nich korzystać bez wychodzenia z domu. Do odwiedzenia w wirtualnej rzeczywistości zapraszają nas m.in. Biblioteka Narodowa, Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych albo Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
Propozycje instytucji kultury działających w Zabrzu:
Teatr Nowy w Zabrzu
"Teraz kiedy nie możemy być z Państwem na żywo. Kiedy Teatr Nowy w Zabrzu, wszystkie teatry są zamknięte z powodu pandemii, chcemy nadal być blisko Państwa! Dlatego nasi aktorzy codziennie o godzinie 18:30 czytają wiersz na dobranoc. Oglądaj nas na naszym fanpage facebookowym!" - czytamy na stronie internetowej tej instytucji. Do tej pory mogliśmy posłuchać bajek w wykonaniu m.in.: Jakuba Piwowarczyka, Joanny Romaniak, Jolanty Niestrój-Malisz, Doroty Rusek-Binowskiej, Jarosława Karpuka oraz Mariana Wiśniewskiego.
Nasz zabrzański teatr przygotował też propozycję "Lekcji o teatrze, nie tylko Nowym", w których można wziąć udział na profilu Teatru Nowego na Facebooku.
25 marca br. Teatr Nowy w Zabrzu udostępnił starszej widowni spektakl pt. "Pokój zwierzeń" w reżyserii Andrzeja Celińskiego, który można oglądnąć w wersji on-line.
3 kwietnia br. Teatr Nowy w Zabrzu rozpoczął na swoim profilu facebookowym kolejny cykl - „Muzyczne piątki”. W pierwszym odcinku kierownik muzyczna Marzena Mikuła-Drabek opowiedziała i zagrała „Pana Tralalińskiego”.
Filharmonia Zabrzańska
Także nasi filharmonicy starają się kontynuować swoją artystyczną misję i na Facebooku udostępniają publikacje muzyczne – zaprezentowali już m.in. fragmenty koncertu, który odbył się na naszej zabrzańskiej estradzie 6 marca br. Gwiazdą wieczoru był znany polski aktor filmowy, jak również skrzypek i perkusista Maciej Zakościelny; czy też kompozycję Bartosza Chajdeckiego, który jest autorem muzyki do popularnego polskiego serialu wojennego ,,Czas honoru", w orkiestrowym opracowaniu śp. Wiesława Świderskiego.
1 kwietnia Filharmonia zaprezentowała melomanom wyjątkowy projekt - szesnastu muzyków Filharmonii Zabrzańskiej nagrało zdalnie skomponowany przez śp. Wiesława Świderskiego utwór „To My”. Projekt ten jest wyrazem podziękowania i solidarności z wszystkimi, którzy walczą z epidemią – lekarzom, pielęgniarkom oraz wszystkim służbom dzielnie ratującym nasze zdrowie i życie
Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu
Na Facebooku Miejskiego Ośrodka Kultury w Zabrzu także dzieje się wiele. Na weekend MOK udostępnił spektakl inspirowany "Księgą dżungli", który powstał w ramach Teatralnych Warsztatów Twórczych PLATEA. Warsztaty stworzone przez Living Space Theatre odbywały się w MOK w czasie ferii, a ich uczestnicy w 5️ dni przygotowali cały spektakl (łącznie ze scenografią i kostiumami) .
MOK przypomina również o trwającym Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Kreatywne Zabrze” i zachęca do przeglądania swoich archiwów fotograficznych i przesyłania prac na konkurs.
Dzięki pracownikom Ośrodka możemy też w wirtualnej rzeczywistości odwiedzić wystawę „Kobieca nostalgia” Haliny Matłosz, która prezentowana jest aktualnie w galerii MOK czy tez zobaczyć Koncert Galowy VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Igraszki 2019.
Sztolnia Królowa Luiza Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Ci z Państwa, którzy wejdą na facebookowy profil Sztolni Królowa Luiza nie zawiodą się. Projekt „Podziemna szkoła”, który ruszył tu 25 marca powstał wprawdzie z myślą o najmłodszych, ale każdy z nas może skorzystać z podawanych tu informacji. Za nami już trzy lekcje, w trakcie których można było dowiedzieć się czegoś więcej m.in. o górniczym święcie „Barbórce”, czy też górniczej orkiestrze. Ciekawą propozycją jest też cykl filmików, dzięki którym możemy zwiedzić obiekty Sztolni nie wychodząc z domu.
Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu
MBP na swoim facebookowym profilu zachęca czytelników nie tylko do czytania książek w domowym zaciszu, ale także do brania udziału w wielu ciekawych przedsięwzięciach. Pojawił się m.in. post z propozycjami spotkań autorskich w sieci (przykładowo z Wojciechem Chmielarzem, Grzegorzem Piątkiem czy Marcinem Dudzińskim). Biblioteka przygotowała też zestawienie miejsc, w których znajdziecie Państwo bezpłatne e-booki.
Zachęcamy do korzystania z tych możliwości - zwiedzajmy, słuchajmy koncertów, czytajmy, oglądajmy i kontemplujmy sztukę.