Wiadomości z Zabrza

Zobacz elektrociepłownię od kuchni!

  • Dodano: 2012-04-19 09:45

Fortum zaprasza wszystkich zainteresowanych do zwiedzania Elektrociepłowni Zabrze. Aby wziąć w nim udział wystarczy przyjść pod bramę główną przy ulicy Wolności 416, już w najbliższą niedzielę, 22 kwietnia. Zwiedzanie zabytkowego zakładu jest całkowicie bezpłatne.

 
 
Licząca 116 lat elektrociepłownia w Zabrzu to cenny zabytek architektury przemysłowej w regionie Górnego Śląska, który istotnie wpłynął na rozwój miasta. Podczas wycieczki zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. składowisko węgla, kotłownię kotłów pyłowych, maszynownię, główną nastawnię, chłodnie kominowe, neoklasycystyczny budynek hali maszynowni, a także dawne, stylowe pomieszczenie, w którym odbywały się posiedzenia zarządu. Dodatkowo goście elektrociepłowni będą mogli przyjrzeć się procesowi produkcji energii elektrycznej i ciepła.
 
 
Przewodnik będzie oprowadzał zwiedzających w trzech, trwających około 90 minut, turach. Pierwsza odbędzie się o godzinie 9:00, następne o 11:00 oraz 13:00. Liczba osób mogących wejść na teren elektrociepłowni w tym samym czasie jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Wycieczka przeznaczona jest dla osób pełnoletnich oraz dla dzieci powyżej 7 roku życia, pod opieką dorosłego. Dojazd do Elektrociepłowni z Centrum Zabrza możliwy jest tramwajem linii nr 1, 4 oraz 5 (kierunek Chebzie, Zaborze Pętla). Dostępny dla zwiedzających jest także parking samochodowy na terenie zakładu.
 
"Dni otwarte zabrzańskiej elektrociepłowni są organizowane już po raz drugi. Pierwsze zwiedzanie zakładu odbyło się we wrześniu 2011 roku, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Spotkało się wtedy z bardzo dużym zainteresowaniem i entuzjazmem mieszkańców. W tym roku, dni otwarte odbędą się podczas Tygodnia Ziemi, który jest doskonałą okazją do przybliżenia mieszkańcom strategii zrównoważonej produkcji energii Fortum", mówi Andrzej Starzyński, Specjalista ds. inwestycji i remontów, Fortum Zabrze, który oprowadza grupy po zakładzie podczas dni otwartych.
 
We wtorek i środę, 17 i 18 kwietnia, elektrociepłownię Fortum mogły zobaczyć dzieci z zabrzańskich szkół podstawowych. Był to dzień dedykowany specjalnie dla nich, z przygotowanym oddzielnie programem zwiedzania, przybliżającym najmłodszym proces produkcji energii.
 
 

Komentarze (2)    dodaj »

  • Sabol72

    Ciekawe jak wygląda sprawa możliwości fotografowania. Może będę miał fotki z komina h200!

  • Tomasz

    Również się nad tym zastanawiałem ;)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.