Wiadomości z Zabrza

Znamy wyniki wyborów do rad dzielnic Zabrza!

  • Dodano: 2022-03-22 07:45, aktualizacja: 2022-03-22 08:09

Zabrzanie wybrali radnych dzielnicowych – znamy już oficjalne wyniki i frekwencję. Niedzielne głosowanie przebiegło bez zakłóceń i po raz pierwszy w historii miasta objęło aż 21 dzielnic, w tym trzy nowe: Śródmieście, Skłodowskiej-Curie i Porembę.

Wyniki wyborów radnych dzielnicowych

W niedzielę 20 marca w Zabrzu odbyły się wybory do 21 rad dzielnic. Każdy wyborca mógł oddać głos maksymalnie na 15 osób (w Centrum Południe – 21), a kandydatek i kandydatów było w sumie 471. Najmłodsi kandydaci mieli 18 lat (Mikulczyce, Śródmieście i Helenka), a najstarsi – 83 lata (Maciejów i Zaborze Południe). Najwięcej kandydatów zarejestrowało się w dzielnicy Guido, bo aż 45.

W naszym mieście uprawnionych do głosowania w wyborach do rad dzielnicowych było 122 tys. 383, a kart wydano ostatecznie 5902. Frekwencja w niedzielnych wyborach wyniosła 4,82 proc., przy czym najwyższą odnotowano w os. Młodego Górnika (19,79 proc.), Makoszowach (17,56 proc.) i Grzybowicach (15,23 proc.).

Szczegółowe wyniki wyborów znajdziecie Państwo poniżej:

Wyniki Wyborów do Rad Dzielnic 2022

Czteroletnia kadencja rad dzielnic w naszym mieście zakończyła się w ub. roku. Warto docenić te organy doradcze, gdyż od lat odgrywają duże znaczenie w rozwoju lokalnej samorządności. Dbają one o integrację mieszkańców, sygnalizują ich problemy i pomagają je rozwiązywać. Podejmują wiele inicjatyw, które wpływają na poprawę komfortu życia w mieście. Pierwsze zabrzańskie rady dzielnic powołane zostały do życia w 1991 roku.

Wybory do rad dzielnic są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym. Głosować można jeden raz i tylko osobiście. Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) do Rady ma każdy obywatel polski oraz obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat i stale zamieszkuje w Dzielnicy. Prawo wybieralności (bierne prawo wyborcze) przysługuje osobie mającej prawo wybierania do Rady Dzielnicy.

Szczegółowe zasady wyboru organów dzielnicy określają Statuty Dzielnic, które można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Zabrzu

WAŻNE!

Miejska Komisja Wyborcza informuje, że w dzielnicach: Helenka, Mikulczyce, Zandka i Osiedle Mikołaja Kopernika dwóch kandydatów otrzymało równą liczbę głosów w sytuacji, gdy liczba mandatów pozostająca do obsadzenia jest niewystarczająca.

W związku z tym o uzyskaniu mandatu rozstrzygnie losowanie, które zostanie  przeprowadzone przez przewodniczącą Miejskiej Komisji Wyborczej w obecności członków tej Komisji oraz osób zainteresowanych.

Losowanie odbędzie się 23 marca (środa), o godz. 12.00, w budynku Urzędu Miejskiego w Zabrzu przy ul. Religi 1 (sala nr 115)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również