Wiadomości z Zabrza

Znając historię, żyjemy pełniej

  • Dodano: 2012-02-28 22:30, aktualizacja: 2012-02-29 10:50

Dziś w Muzeum Górnictwa Węglowego odbyła się kolejna prelekcja organizowana w ramach cyklicznych spotkań poświęconych tematyce Powstań Śląskich. Niedługie i niezwykle ciekawe wykłady, prowadzone przez badaczy z Górnego Śląska, mają na celu przybliżenie historii regionu. 

 
 
Mogliśmy dowiedzieć się kim był Wojciech Korfanty i jakie wyznaczał sobie priortety. Wykład poprowadzony przez znanego historyka i publicystę doktora Jana Franciszka Lewandowskiego miał lekką formę, co pozwoliło łatwiej przyswoić fakty z życia jednego z najsławniejszych Ślązaków. 
 
 
Inspiracją do zorganizowania prelekcji o tematyce powstańczej było ogłoszenie przez Urząd Marszałkowski roku 2011, rokiem pamięci Powstań Śląskich.
 
 
Pomyślałem, że jest to taka okazja, że grzechem byłoby nie podjąć takiego wysiłku i nie rozpocząć cyklu spotkań przybliżających historię Śląska – mówi Jacek Siebel, zastępca dyrektora Muzeum Górnictwa Węglowego. 
 
Na przełomie ostatnich 4 lat przeprowadzono wiele badań historycznych, które pozwalają na obiektywne odczytywanie faktów. Te ważną dla naszego regionu historię mają przybliżyć nam spotkania organizowane w muzeum. 
 
Po 89 roku wyrosło nowe pokolenie, które ma szanse dowiedzieć się obiektywnej prawdy. Natomiast  osoby starsze dowiadują się tego wszystkiego, czego w czasach, kiedy oni chodzili do szkoły, dowiedzieć się nie mogli ponieważ nie było to zgodne z ideologią polityczną owych czasów. Wykłady są szansą  dla młodzieży, by dowiedzieć się czegoś więcej o powstaniach, a dla starszych słuchaczy by dowiedzieć się tego, czego nie mogli się dowiedzieć chodząc do szkoły - komentuje zastępca dyrektora muzeum.
 
Znajomość historii jest kluczowa dla przyszłych pokoleń. Wiedza na temat przeszłości pozwoli nam uniknąć błędów popełnianych przez naszych poprzedników. 
 
Wiele osób żyje bez jakiekolwiek świadomości historycznej. Myślę, że jest to życie słabe. Osoby, które interesują się historią lub chociaż znają kluczowe fakty z przeszłości żyją pełniej. Mój przyjaciel Michał Musioł powiedział, że w zasadzie wszystko już było, teraz jest tylko nowa scenografia. Mając wiedzę historyczną nie tak łatwo będzie nas nabrać - przekonuje Jacek Siebel.
 
Przed nami jeszcze kilka spotkań w ramach prelekcji upamiętniających Powstania Śląskie. Dowiemy się kim był największy antagonista Korfantego, Michał Grażyński. Usłyszymy także ciekawe fakty z życia Konstatego Wolnego, którego pamięci poświęcony jest rok 2012. 
 
Na te dwa spotkania zapraszam w kolejnych miesiącach – mówi Jacek Siebel.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.