Wiadomości z Zabrza

Zakładanie firmy - rady dla początkujących przedsiębiorców

  • Dodano: 2019-11-07 10:00

Zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy? Dla każdego z nas jest to bardzo ważny krok w życiu zawodowym, jednak przed zarejestrowaniem działalności warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Wymóg rejestracji działalności – działalność nierejestrowana

Po pierwsze sama rejestracja. Jeśli w ciągu ostatnich pięciu lat nie prowadziliśmy firmy i wiemy, że na samym początku działalności nasze przychody będą niewielkie, możemy zacząć od prowadzenia działalności nierejestrowanej. W tym wypadku limit miesięcznego przychodu, którego nie możemy przekroczyć to 50% minimalnego wynagrodzenia (tj. 1125 zł). . Należy jednak pamiętać, że po przekroczeniu limitu przychodu jesteśmy zobowiązani do zarejestrowania działalności w ciągu 7 dni. Decydując się na taką formę prowadzenia biznesu możemy zaoszczędzić na składkach ZUS oraz sprawdzić się w roli początkującego przedsiębiorcy.

Rady przed założeniem firmy

Dane statystyczne mówią, że ponad 30% firm upada w ciągu pierwszego roku działalności, dlatego  przed założeniem firmy powinniśmy pomyśleć o kilku ważnych sprawach.

  • klient - każda osoba, która decyduje się przygodę z własnym biznesem powinna stawiać klienta zawsze na pierwszym miejscu. Pamiętajmy - to klient generuje przychód i zyski naszego przedsiębiorstwa, jego brak skazuje na porażkę nawet najlepszy pomysł.
  • koszty - przed rozpoczęciem działalności dobrze jest zrobić szczegółową listę kosztów, które co miesiąc będzie generować nasz biznes. Dobrze jest również stworzyć bufor środków wystarczających na pokrycie około trzymiesięcznych kosztów. Zabezpieczy nas to przed utratą płynności finansowej w razie nie przewidzianych okoliczności takich jak np. utrata kluczowego klienta, chwilowy przestój na rynku.
  • konkurencja - niezależnie od wybranej branży prawie każdy biznes będzie posiadał konkurencję pośrednią lub bezpośrednią. Warto przeanalizować jej działania i ustalić co jest skuteczne. Które z tych rzeczy możemy zastosować w naszym biznesie oraz najważniejsze, co możemy zrobić od nich lepiej, żeby pozyskać jak najwięcej klientów.

Zakładanie firmy - rodzaj działalności i formy opodatkowania

Składając wniosek o założenie działalności jesteśmy zobligowani do wskazania wybranej przez nas formy opodatkowania. Nie wszystkie firmy mogą prowadzić swoją księgowość przy pomocy karty podatkowej czy ewidencji ryczałtu, dlatego powinniśmy się kierować nie tylko naszym rachunkiem ekonomicznym, ale i rodzajem wykonywanej przez nas działalności.

  • zasady ogólne
  • podatek liniowy
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  • kartę podatkową

We wniosku określamy również częstotliwość płatności zaliczek na podatek (miesięcznie lub kwartalnie). Jeśli nie jesteś pewny jakie rozwiązanie byłoby najkorzystniejsze dla Twojej firmy, nasze biuro rachunkowe w Gliwicach i Rudzie Śląskiej oferuje bezpłatną pomoc w zakładaniu firmy, wyborze działalności oraz formy opodatkowania.

Gdzie zakłada się działalność gospodarczą?

W zależności od wyboru rodzaju prowadzenia działalności, rejestracji dokonujemy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

W przypadku, gdy zdecydujemy się na prowadzenie jednoosobowej działalności lub spółki cywilnej, rejestracji dokonujemy w CEIDG. W tym celu musimy wypełnić wniosek CEIDG-1, jeśli posiadamy wyrobiony profil zaufany, możemy złożyć wniosek internetowo. Natomiast jeśli nie posiadamy takiego profilu, wydrukowany wniosek możemy złożyć osobiście lub listem poleconym w urzędzie gminy. Wniosek do CEIDG stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego. Razem ze złożeniem wniosku wyrabia się również numer NIP i REGON. Masz kłopot z wypełnieniem wniosku? Tutaj znajdziesz instrukcję jak wypełnić go prawidłowo: Jak założyć działalność gospodarczą?.

Jeśli chcemy założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością to podobnie jak w przypadku wpisu do CEIDG, możemy zrobić to drogą internetową, osobiście czy też korespondencyjnie.

Proste spółki, które w umowach nie mają niestandardowych zapisów lepiej zarejestrować przez Internet. Rejestracja w formie aktu notarialnego umożliwia nam większą elastyczność kształtowania umowy spółki czy wniesienia środków trwałych aportem do kapitału zakładowego. Jeśli szukasz pomocy w założeniu spółki z o.o. lub działalności gospodarczej skontaktuj się z Biurem rachunkowym Meritum.

Ulgi na start

Zakładając pierwszą firmę przysługuje nam ulga na start, w której przez 6 miesięcy opłacamy wyłącznie składkę zdrowotną tj. 342,32 zł. Następnie możemy opłacać preferencyjne składki ZUS przez 24 miesiące. Pamiętajmy jednak, że jeśli zdecydujemy się na korzystanie z ulgi na start nie przysługuje nam prawo do świadczeń chorobowych i wypadkowych. Z racji tego ulga ta jest nieobowiązkowa i możemy od razu przystąpić do opłacania preferencyjnych składek ZUS.

Na ostatni guzik

Kilka rzeczy nad którymi powinniśmy się zastanowić jako przyszły przedsiębiorca:

  • Dofinansowania - sprawdźmy kiedy w naszym regionie możemy starać się o pozyskanie dotacji na start działalności, jeśli nie spełniamy warunków możemy spróbować wnioskować o środki na utworzenie nowego miejsca pracy.
  • Konto bankowe - wielu przedsiębiorców decyduje się na wykorzystanie swojego dotychczasowego rachunku osobistego, jest to zgodne z prawem natomiast trzeba pamiętać, że musi to być rachunek, który należy tylko do jednej osoby. Jeśli posiadasz wspólny rachunek z małżonkiem nie może on służyć do prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli postanowisz otworzyć rachunek firmowy, warto porównać opłaty za prowadzenie konta oraz dostępność darmowych programów np. do wystawiania faktur.
  • OC Firmy - w biznesie nie zawsze jesteśmy w stanie wszystko przewidzieć, dlatego powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu się od zdarzeń losowych. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej działalności szczególnie przydaje się w branży budowlanej oraz transportowej.
  • Księgowość - jeśli rachunkowość jest dla nas czymś nowym lepiej zlećmy prowadzenie księgowości komuś kompetentnemu. Czas poświęcony na sprawdzaniu przepisów podatkowych będziemy mogli przeznaczyć na pozyskanie dodatkowych klientów. Niestety zatrudnienie księgowej na wyłączność wiąże się z dużymi kosztami dlatego lepiej poszukać profesjonalnego biura rachunkowego. Jeśli chcesz wiedzieć czym należy kierować się przy wyborze biura rachunkowego przeczytaj tekst: Jak wybrać biuro rachunkowe?


Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)    dodaj »

  • Aneta

    Zakładając firmę przyszły przedsiębiorca w pełni może skupić się na rozwoju swoich działalności, gdy wybierze profesjonalne i zaufane biuro do obsługi księgowej takie jak Eurokadra Expert.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.