Wiadomości z Zabrza

Zadbajmy o bezpieczeństwo swoich ogródków działkowych

  • Dodano: 2020-12-16 07:45, aktualizacja: 2020-12-16 07:54

W okresie jesienno-zimowym notowany jest wzrost zdarzeń o charakterze przestępczym na terenie ogródków działkowych.

W związku z tym policjanci apelują, aby zabezpieczać swój dobytek pozostawiony w altankach, czy też domkach letniskowych, a także o zwracanie uwagi na osoby obce przebywające na terenie ogródków.

Jesienią i zimą bardzo rzadko odwiedzamy swoje działki

Tę nieobecność wykorzystują przestępcy, którzy włamują się do altanek lub domków letniskowych, i kradną znajdujące się tam przedmioty. Łupem złodziei działkowych pada każda rzecz, którą mogą później sprzedać. Zdarza się, że część fantów pozostawiają dla siebie. Najczęściej giną elektronarzędzia, sprzęt RTV i AGD, butle gazowe, meble lub materiały budowlane. Choć zdarzały się przypadki, że przestępcy zabierali również z pozoru bezużyteczne elementy metalowe, które można zbyć w skupach złomu. Warto zatem unikać pozostawiania na działce rzeczy, których strata byłaby dotkliwa.

Kradzieże z włamaniem na działkach są szczególnie uciążliwe, ponieważ sprawcy, pokonując zabezpieczenia, przy okazji niszczą ogrodzenie, wybijają szyby, wyłamują drzwi. Jeśli zatem w altanie czy domkach nie ma rzeczy wartościowych, wskazane jest niezasłanianie okien w tych pomieszczeniach. Z kolei, kiedy przebywamy na terenie ogródków działkowych, warto zwracać uwagę na osoby nieznajome pojawiające się w pobliżu. W przypadku wątpliwości co do intencji takich osób należy zapisać numery rejestracyjne ich pojazdów, zapamiętać rysopisy i powiadomić Policję.

Aby zminimalizować ryzyko poniesienia szkód, policjanci zachęcają również do zabezpieczenia domku na działce tak jak własnego mieszkania, czyli zamontowania atestowanych zamków w drzwiach i oknach. Pod rozwagę można wziąć także możliwość ubezpieczenia altanki wraz z mieniem, które się w niej znajduje.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również