Wiadomości z Zabrza

Zabrze: Wybuch gazu w bloku! [NOWE INFORMACJE]

 • Dodano: 2021-03-23 17:30, aktualizacja: 2021-03-24 14:29

We wtorek, 23 marca, ok. godz. 17.30 w Zabrzu-Zaborzu doszło do groźnego wybuchu gazu, a w jego konsekwencji pożaru. Na ten moment nieznane są okoliczności zdarzenia ani skala tragedii.


Aktualizacja

Jak poinformował zabrzański magistrat, klatka w budynku przy ul. Struzika 6, w której doszło do wybuchu gazu, została tymczasowo wyłączona z użytkowania. Konieczne będzie przeprowadzenie ekspertyzy budowlanej. Miasto Zabrze zapewniło autobusy dla mieszkańców bloku, którymi zostali przetransportowani do miejsc noclegowych. Poszkodowani mają zapewnione noclegi w hostelu Guido i hali Pogoń.

Wojewódzkie Centrum zarządzania Kryzysowego podało, że z polecenia nadzoru budowlanego klatka budynku, w którym doszło do zdarzenia, pozostaje wyłączona z użytkowania. Miejsce zdarzenia i dobytek lokatorów zabezpiecza patrol policji. 2 osoby zostały ulokowane w pobliskim hotelu, pozostałe zapewniły sobie schronienie we własnym zakresie. O godz. 18:30 sytuacja została opanowana. Działania zakończono o godz. 22:36.
 

 


Do zdarzenia doszło w wieżowcu przy ul. Stanisława Struzika 6 w Zabrzu-Zaborzu. Wybuch miał miejsce w jednym z mieszkań 12-kondygnacyjnego bloku na drugim piętrze. 

- Usłyszeliśmy potężny huk i poczuliśmy, że nasz blok faluje - reklacjonuje jeden z mieszkańców wieżowca znajdującego się tuż obok tego, w którym doszło do tragedii.

Na miejscu pracuje 12 zastępów straży pożarnej (220[S]90 - KW PSP Katowice, 452[S]82 - JRG 2 Gliwice-Łabędy, 571[S]51 - JRG 1 Ruda Śląska, 572[S]21, 25 - JRG 2 Ruda Śląska, 621[S]43 - JRG Świętochłowice, 670[S]82, 90 -, KM PSP Zabrze, 671[S]21, 22, 25, 51, 90 - JRG Zabrze, 677[S]20 - OSP Makoszowy, 679[S]21 - OSP Mikulczyce 679[S]25 - OSP Kończyce). W akcji uczestniczyli także: Ratownik-4, Ratownik-6 Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Zespoły Ratownictwa Medycznego (Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach), Policja (Policja Śląska), Nadzór Budowlany, Pogotowie Gazowe, Pogotowie Energetyczne, a także cztery zespoły ratownictwa medycznego. St. kpt. Wojciech Strugacz, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu potwierdził, że doszło do wybuchu gazu. 

O przebiegu akcji będziemy informować. Świadkowie zdarzenia informują, że wybuch był tak silny, że wypadły szyby z kilku pięter powyżej. Są jednak jeszcze gorsze wieści. Wiadomo też, że jedna osoba w wyniku potężnej eksplozji została dosłownie wypchnięta z mieszkania.

- Siła podmuchu była tak duża, że jeden z lokatorów został wyrzucony na zewnątrz. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia strażacy podjęli akcję reanimacyjną. Później poszkodowanego przejęło pogotowie. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby. Strażacy ewakuowali z bloku 20 osób. 15 po klatce schodowej, a 5 po drabinie mechanicznej - wyjaśnia St. kpt. Wojciech Strugacz, oficer prasowy PSP w Zabrzu.

Przy ul. Struzika w Zabrzu doszło do wybuchu gazu

Zobacz także

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • Rudzianin

  co pamietam kiedys tez bylo w tym bloku pozar na ostatnim pietrze ?

 • Zabrzanin

  zgadza się

 • kicha

  Tak nowe mieszkania pewnie jeszcze na Złotej 44 w Warszawie. Spółdzielnia mieszkań nie ma, kasy też, a miasto da ci lokal w dobrej lokalizacji np na Zandce.

 • banini

  Pewno dostanom nowe mieszkania,aby mieli dobre zdrowie,tosie liczy.

 • mari

  nieciekawie to wygląda - wieżowiec, mieszkań dużo.

 • Inżynier

  Możemy mieć tutaj do czynienia z bardzo nieciekawa sytuacją związaną z samym budynkiem. Z racji tego, że doszło do uszkodzenia konstrukcji i w dodatku na 2 piętrze w mieszkaniu zewnętrznym, ekspertyza nadzoru budowlanego może wykazać zagrożenie dla mieszkańców i wiadomo z czym to się wiąże.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.