Wiadomości z Zabrza

Zabrze: Wybuch gazu w bloku! [NOWE INFORMACJE]

 • Dodano: 2021-03-23 17:30, aktualizacja: 2021-03-24 14:29

We wtorek, 23 marca, ok. godz. 17.30 w Zabrzu-Zaborzu doszło do groźnego wybuchu gazu, a w jego konsekwencji pożaru. Na ten moment nieznane są okoliczności zdarzenia ani skala tragedii.


Aktualizacja

Jak poinformował zabrzański magistrat, klatka w budynku przy ul. Struzika 6, w której doszło do wybuchu gazu, została tymczasowo wyłączona z użytkowania. Konieczne będzie przeprowadzenie ekspertyzy budowlanej. Miasto Zabrze zapewniło autobusy dla mieszkańców bloku, którymi zostali przetransportowani do miejsc noclegowych. Poszkodowani mają zapewnione noclegi w hostelu Guido i hali Pogoń.

Wojewódzkie Centrum zarządzania Kryzysowego podało, że z polecenia nadzoru budowlanego klatka budynku, w którym doszło do zdarzenia, pozostaje wyłączona z użytkowania. Miejsce zdarzenia i dobytek lokatorów zabezpiecza patrol policji. 2 osoby zostały ulokowane w pobliskim hotelu, pozostałe zapewniły sobie schronienie we własnym zakresie. O godz. 18:30 sytuacja została opanowana. Działania zakończono o godz. 22:36.
 

 


Do zdarzenia doszło w wieżowcu przy ul. Stanisława Struzika 6 w Zabrzu-Zaborzu. Wybuch miał miejsce w jednym z mieszkań 12-kondygnacyjnego bloku na drugim piętrze. 

- Usłyszeliśmy potężny huk i poczuliśmy, że nasz blok faluje - reklacjonuje jeden z mieszkańców wieżowca znajdującego się tuż obok tego, w którym doszło do tragedii.

Na miejscu pracuje 12 zastępów straży pożarnej (220[S]90 - KW PSP Katowice, 452[S]82 - JRG 2 Gliwice-Łabędy, 571[S]51 - JRG 1 Ruda Śląska, 572[S]21, 25 - JRG 2 Ruda Śląska, 621[S]43 - JRG Świętochłowice, 670[S]82, 90 -, KM PSP Zabrze, 671[S]21, 22, 25, 51, 90 - JRG Zabrze, 677[S]20 - OSP Makoszowy, 679[S]21 - OSP Mikulczyce 679[S]25 - OSP Kończyce). W akcji uczestniczyli także: Ratownik-4, Ratownik-6 Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Zespoły Ratownictwa Medycznego (Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach), Policja (Policja Śląska), Nadzór Budowlany, Pogotowie Gazowe, Pogotowie Energetyczne, a także cztery zespoły ratownictwa medycznego. St. kpt. Wojciech Strugacz, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu potwierdził, że doszło do wybuchu gazu. 

O przebiegu akcji będziemy informować. Świadkowie zdarzenia informują, że wybuch był tak silny, że wypadły szyby z kilku pięter powyżej. Są jednak jeszcze gorsze wieści. Wiadomo też, że jedna osoba w wyniku potężnej eksplozji została dosłownie wypchnięta z mieszkania.

- Siła podmuchu była tak duża, że jeden z lokatorów został wyrzucony na zewnątrz. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia strażacy podjęli akcję reanimacyjną. Później poszkodowanego przejęło pogotowie. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby. Strażacy ewakuowali z bloku 20 osób. 15 po klatce schodowej, a 5 po drabinie mechanicznej - wyjaśnia St. kpt. Wojciech Strugacz, oficer prasowy PSP w Zabrzu.

Przy ul. Struzika w Zabrzu doszło do wybuchu gazu

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • Rudzianin

  co pamietam kiedys tez bylo w tym bloku pozar na ostatnim pietrze ?

 • Zabrzanin

  zgadza się

 • kicha

  Tak nowe mieszkania pewnie jeszcze na Złotej 44 w Warszawie. Spółdzielnia mieszkań nie ma, kasy też, a miasto da ci lokal w dobrej lokalizacji np na Zandce.

 • banini

  Pewno dostanom nowe mieszkania,aby mieli dobre zdrowie,tosie liczy.

 • mari

  nieciekawie to wygląda - wieżowiec, mieszkań dużo.

 • Inżynier

  Możemy mieć tutaj do czynienia z bardzo nieciekawa sytuacją związaną z samym budynkiem. Z racji tego, że doszło do uszkodzenia konstrukcji i w dodatku na 2 piętrze w mieszkaniu zewnętrznym, ekspertyza nadzoru budowlanego może wykazać zagrożenie dla mieszkańców i wiadomo z czym to się wiąże.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.