Wiadomości z Zabrza

Zabrze: Trwają prace nad pomnikiem upamiętniającym prof. Zbigniewa Religę

  • Dodano: 2019-11-12 10:45

Prace, zmierzające do postawienia w naszym mieście pomnika upamiętniającego wybitnego kardiochirurga, jakim był prof. Zbigniew Religa, dobiegają końca.

6 listopada odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Kultury i Dziedzictwa Rady Miasta Zabrze. Radni gościli w pracowni prof. Krzysztofa Nitscha, gdzie obejrzeli wykonany z gipsu prototyp pomnika prof. Zbigniewa Religi w skali 1:10.

Inicjatorką uhonorowania prof. Zbigniewa Religi pomnikiem, który stanie w centrum naszego miasta, była prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. W 2014 r. na autora pomnika wybrano pochodzącego z Zabrza światowej sławy rzeźbiarza i medaliera – prof. Krzysztofa Nitscha. W marcu 2016 r. w zabrzańskim Ratuszu zaprezentowano mieszkańcom szesnaście odlanych w brązie, pokrytych patyną modeli pomnika. Modele te stanowią „Etiudę kompozycyjną pomnika profesora Zbigniewa Religi”.

Miasto ogłosiło konkurs na wybór najlepszej koncepcji. Każdy mógł na żywo obejrzeć modele zaprezentowane w Ratuszu lub przejrzeć galerię utworzoną na stronie internetowej www.um.zabrze.pl i zdecydować, który z nich powinien stanąć w centrum Zabrza.

Głos mieszkańców został potraktowany jako konsultacje społeczne i wzięty pod uwagę przy ostatecznym wyborze. Zdecydowano też, gdzie pomnik będzie stał – w pobliżu Ratusza, u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Religi.

W 2017 i 2018 trwały prace koncepcyjne. Powstał prototyp pomnika. Wykonano też próbę dotyczącą usytuowania go w terenie.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Yorg

    Może ominęły mnie wcześniejsze informacje na temat pomnika, ale to co proponuje wybitna osobowość wg. mnie za bardzo przypomina mi pomnik Lenina lub Kim IR Sena (przepraszam za pisownię). Moim skromnym zdaniem należało by pokazać prof. Religię jako osobę bardzo zmęczoną po pierwszej operacji, tak jak uwiecznione to na historycznym zdjęciu.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.