Wiadomości z Zabrza

Zabrze: Trwa rewitalizacja Zandki

  • Dodano: 2020-12-30 06:45, aktualizacja: 2020-12-30 06:54

Na naszych oczach niesamowitą przemianę przechodzi zabytkowa dzielnica Zabrza – Zandka. Za nami modernizacja pierwszych obiektów – dawny blask przywrócono Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 16 przy ul. Cmentarnej oraz budynkowi „Starej Gazowni” przy ul. Stalmacha 7, gdzie funkcjonować będzie Centrum Usług Społecznych. Obecnie dobiegają końca prace termomodernizacyjne w dwóch budynkach mieszkalnych przy ul. Tomeczka 4 i 6.

W 2021 prace rewitalizacyjne w dzielnicy Zandka będą kontynuowane

Do 2023 r. powinna zostać ukończona termomodernizacja i wymiana systemu ogrzewania w budynkach przy ul. Tomeczka o numerach: 2, 8, 10, 12, 14 i 16.

Budynek “Starej Gazowni” to kolejny zabytkowy obiekt na Zandce, któremu przywracamy dawny blask – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – W ostatnim czasie dokonaliśmy remontu i termomodernizacji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 16 przy ul. Cmentarnej. Koszt wszystkich projektów rewitalizacyjnych planowanych w dzielnicy Zandka wynosi ponad 64 mln zł. Dzięki wykupieniu przez Miasto Zabrze z rąk prywatnych mieszkań pohutniczych ZPEC Zabrze sukcesywnie podłącza kolejne budynki mieszkalne do ciepła systemowego, umożliwiając instalację ekologicznego ogrzewania – dodaje prezydent Zabrza.

Rewitalizacja zabytkowej dzielnicy Zandka to proces, który w Zabrzu realizowany jest konsekwentnie od wielu lat. W 2008 r. Miasto przeprowadziło pionierski w skali kraju wykup mieszkań tzw. „pohutniczych”. Za kwotę ok. 21 mln zł wykupiło 83 w większości prawie stuletnich budynków – z 944 mieszkaniami i 27 lokalami użytkowymi. W efekcie mieszkańcy zyskali przewidywalnego zarządcę.

Obecnie w dzielnicy prowadzone są szeroko zakrojone działania rewitalizacyjne

Etap diagnostyczny rozpoczął się od badań socjologicznych, których wyniki opracowano w ramach publikacji „Innowacyjność a tożsamość miejsca w rewitalizacji obszarów miejskich”. Prowadzono również szeroko zakrojone konsultacje społeczne. Wskazane przez mieszkańców scenariusze działań są teraz konsekwentnie realizowane.

W ramach rewitalizacji dzielnicy Zandka realizowane są różne programy, w tym m.in.: projekt „Rewitalizacja społeczna na terenie miasta Zabrze ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wskazanych w LPROM – Centrum Usług Społecznych”. Jego celem jest stworzenie przestrzeni sprzyjającej aktywizacji i zapobiegania wykluczeniu społecznemu poprzez przebudowę i adaptację zabytkowego budynku dawnej gazowni w dzielnicy Zandka przy ul. Stalmacha 7 w Zabrzu, na potrzeby utworzenia CUS.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Budynki do remobtu

    Miały być wyremontowane i podłączone do sieci CO wszystkie budynki które należą pod ZBM a z tego co czytam wyżej remont kończy się na ul. Ks.Tomaczka gdzie jest spełnienie obietnicy danej przez panią Prezydent

  • Kociołek

    Po tym artykule byłem tam aby sprawdzić naocznie zmiany jakie tam zaszły.Jestem zachwycony patrząc jak wypiękniały tereny po gazowni i inne budynki. Gratulacje dla zarządu miasta za tak wspaniały pomysł.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.