Wiadomości z Zabrza

Zabrze: Szpitalny Oddział Ratunkowy wraz z lądowiskiem dla helikopterów uroczyście otwarty

  • Dodano: 2019-07-18 09:15

Wysokie na ponad 20 metrów lądowisko dla helikopterów, najnowocześniejszy sprzęt i aparatura medyczna, unikalne rozwiązania organizacyjne, a wkrótce w pełni funkcjonalne centrum urazowe - Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpital Miejskiego w Zabrzu jest już gotowy.

Oficjalne otwarcie oddziału odbyło się w środę 17 lipca.

W uroczystości wziął udział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Koszt całkowity Inwestycji:  36 mln zł

Źródła finansowania:

 

Rodzaj finansowania

wartość całkowita

1.

Dofinansowanie z UE (Ministerstwo)

8 500 000

2.

Kredyt inwestycyjny

26 000 000

3.

Środki własne

1 500 000

 

Razem

36 000 000


Łącznie wybudowaliśmy, wyremontowaliśmy lub zrewitalizowaliśmy ponad pięć tysięcy metrów kwadratowych szpitala. Powstanie SOR oznacza dla pacjentów doskonałe warunki opieki medycznej, zdecydowanie lepszy sprzęt, większą liczbę ratowników medycznych, odpowiednią liczbę pielęgniarek i lekarzy – wylicza  dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu. - Projekt wiąże się przede wszystkim ze stworzeniem Obszaru Intensywnego Nadzoru nad Pacjentem, na który składają się Szpitalny Oddział Ratunkowy, obszar intensywnej opieki, czyli tzw. OIT, sale pooperacyjne oraz blok operacyjny. Pacjent w zależności od tego, jaki ma uraz, trafia do odpowiedniej przestrzeni szpitala, gdzie jest mu udzielana pomoc.

Na  dachu budynku zlokalizowane jest lądowisko dla helikopterów

Symbolem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Zabrzu jest zlokalizowane na dachu budynku lądowisko dla helikopterów. Lądowisko zostało wyniesione na wysokość 21,5 metra i jest jednym z niewielu tego typu obiektów w Polsce. 

To nie była z naszej strony żadna fanaberia. Chodziło o stworzenie warunków bezpiecznego lądowania dla śmigłowców i zmniejszenie uciążliwości dla mieszkańców. Oszczędziliśmy również okoliczne tereny zielone – podkreśla Mariusz Wójtowicz.

Pod lądowiskiem znajduje się odcinek natychmiastowej pomocy, który obejmuje m.in. sale zabiegowe z respiratorami, OIT i blok operacyjny. Jak wyjaśnia dr Tomasz Klimkiewicz, koordynator  Obszaru Intensywnego Nadzoru nad Pacjentem w zabrzańskim szpitalu, jeśli stan pacjenta tego wymaga, bezpośrednio ze śmigłowca jest on przewożony na salę operacyjną.

Z lądowiska trafia prosto do windy. W ciągu dwóch minut od wylądowania może być już na stole operacyjnym. Bardziej tego czasu już skrócić się nie da – mówi dr Tomasz Klimkiewicz.


Oddział wyposażony został w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę medyczną

Zwracają uwagę m. in. w pełni zinformatyzowane hybrydowe sale operacyjne.

Zamontowana aparatura pozwala na przykład na to, by lekarz przeprowadzający zabieg laparoskopowy, który widzi operowany narząd na monitorze, nakładał na niego obrazy z tomografii czy rezonansu po to, by zlokalizować jakąś zmianę. W efekcie mamy w tym samym czasie cyfrowy i rzeczywisty obraz pacjenta – wyjaśnia dr Tomasz Klimkiewicz.

Budowa SOR-u realizowana jest przy wsparciu  właściciela czyli gminy Zabrze

W Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Zabrze ujęto przedsięwzięcie pn.: „Wsparcie Szpitala Miejskiego w Zabrzu Sp. z o.o. celem utworzenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z lądowiskiem przyszpitalnym”. Aktualna wartość nakładów finansowych do roku 2029 wynosi 38 800 300 zł. Kwota wsparcia obejmuje zarówno spłaty kredytu, jak i odsetki oraz prowizje. Tym samym zabezpieczona jest obsługa  kredytu inwestycyjnego.

Inwestycje w ochronę zdrowia to jeden z priorytetów dla naszego samorządu - mówi prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. - Od lat modernizujemy Szpital Miejski. Wykonaliśmy jego termomodernizację oraz zbudowaliśmy Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka za kwotę ponad 44 mln zł.

Budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego to kolejny etap rozwoju placówki, który kosztował nas ponad 36 mln zł.

Te inwestycje umacniają markę miasta na medycznej mapie aglomeracji i kraju.

Powstanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jest ważnym krokiem w kierunku utworzenia w zabrzańskim Szpitalu Miejskim centrum urazowego. Centrum urazowe to wydzielona część szpitala, w której są diagnozowani i leczeni pacjenci z najcięższymi urazami, np. po wypadku komunikacyjnym czy upadku z wysokości. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, centrum powinno zabezpieczać świadczenia dla co najmniej 1 miliona mieszkańców, którzy mieszkają w odległości pozwalającej na dotarcie z miejsca zdarzenia do centrum w ciągu 1,5 godziny. Centrum urazowe musi dysponować lądowiskiem dla śmigłowca, zlokalizowanym na tyle blisko, by można było przyjmować pacjentów urazowych ze śmigłowca bezpośrednio do szpitala, bez konieczności przewożenia ich karetką. W strukturach centrum urazowego muszą funkcjonować blok operacyjny, oddział anestezjologii i intensywnej terapii, pracownia endoskopii diagnostycznej i zabiegowej oraz inne oddziały, w szczególności chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii oraz neurochirurgii. 

Stworzenie centrum urazowego jest celem spółki.  Rozmawiamy na ten temat z Ministerstwem Zdrowia oraz władzami województwa i miasta – mówi prezes Mariusz Wójtowicz. - Na dawnym obszarze województwa katowickiego jest tylko jedno takie centrum, w Sosnowcu, dlatego aż prosi się o powstanie podobnego ośrodka w naszym regionie. Mamy już niezbędne kadry, jesteśmy w stanie w krótkim czasie utworzyć oddział neurochirurgii, rewitalizujemy zakład diagnostyki obrazowej. Tak naprawdę czekamy już tylko na decyzję ministra zdrowia – dodaje prezes Mariusz Wójtowicz.

Powstanie SOR to kolejna duża inwestycja Szpitala Miejskiego w Zabrzu

W ostatnich latach wybudowane zostało tu Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka - jeden z najnowocześniejszych na południu Polski ośrodków ginekologiczno-położniczych. W szpitalu wprowadzono również e-usługi oraz przeprowadzono termomodernizację budynków.

Budowa oddziału ratunkowego w Szpitalu Miejskim w Zabrzu rozpoczęła się w maju 2018 r. Wykonawcą robót był Mostostal Zabrze GPBP. Całkowity koszt inwestycji to  36 mln zł. Środki  pochodziły z kredytu bankowego oraz wsparcia miasta. Szpital pozyskał też 8,5 mln dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. 


Szpital Miejski w Zabrzu sp. z o. o. to miejski szpital wieloprofilowy. Powstał 4 grudnia 1961 roku. W Szpitalu znajduje się 370 łóżek, funkcjonują w nim oddziały: Chorób Wewnętrznych z profilem Dermatologicznym, Neurologii z Pododdziałem Udarowym, Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej, Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, Oddział Położniczo-Ginekologiczny, Patologii Ciąży, Ginekologii Onkologicznej, Endokrynologii Ginekologicznej oraz Oddział Neonatologii. Przy szpitalu działają ponadto Przychodnie Wielospecjalistyczne, Centrum Zaopatrzenia Medycznego, Zakład Opiekuńczo– Leczniczy, Poradnia Medycyny Pracy, a także Centrum Edukacji Okołoporodowej. W 2011 roku Szpital został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Szpital posiada certyfikaty „Szpitala bez bólu”, „Certyfikat jakości ISO 9001” oraz „Szpitala promującego zdrowie”, a także tytuł  „Perły Medycyny”.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Yorg

    A do lekarza specjalisty w dalszym ciągu trzeba czekać nawet rok.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również