Wiadomości z Zabrza

Zabrze świętuje urodziny Janoscha!

  • Dodano: 2022-03-10 07:45, aktualizacja: 2022-03-10 07:54

Porządne, śląskie urodziny trwają co najmniej trzy dni. Obchody 91. urodzin Janoscha trwać będą w Zabrzu właśnie tyle! Kluczowe uroczystości rozpoczną się już w najbliższy czwartek, 10 marca.

To już 91. urodziny Janoscha!

Janosch, a właściwie Horst Eckert urodził się w 1931 r. przy ul. Piekarskiej w Zabrzu-Zaborzu. W wyniku zmian wynikających z wojennej zawieruchy, przeniósł się wraz z rodzicami do Niemiec i zamieszkał w Oldenburgu. Szybko okazało się, że ma spore zdolności artystyczne, dzięki którym wydał ponad 300 własnoręcznie ilustrowanych książek dla dzieci, które przetłumaczono na ponad 30 języków świata. W Polsce znany jest także dzięki książce „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”, przedstawiającej losy mieszkańców Górnego Śląska na przełomie lat 30. i 50. XX wieku. W 2004 r. powieść została przeniesiona na deski Teatru Korez Katowic. Obecnie pisarz mieszka w San Miguel na Teneryfie. W 2011 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zabrze.

Co przygotowano w Zabrzu?

Podopieczni Szkoły Podstawowej nr 31 i Przedszkola nr 28 im. Janoscha w Zabrzu w najbliższy czwartek rozstrzygną kolejne edycje konkursów plastycznych i przedszkolaków, których tematyka czerpie z twórczości autora bajek dla dzień.

Dzień później w Przedszkolu im. Janoscha zaprezentowany zostanie projekt „Ach, jak cudowny jest Pan Janosch”. W przedszkolu zostaną przygotowane kąciki tematyczne dotyczące popularnego artysty, a społeczność przedszkola przebrana zostanie w bohaterów książek Janoscha. Zaprezentowane zostanie też przedstawienie z okazji urodzin, odtańczony zostanie układ do utworu „Dziki las”, a impreza zwieńczona zostanie tradycyjnym „Sto lat!” dla jubilata!

Obchody urodzin Janoscha zakończone zostanie 12 marca spotkaniem sprawozdawczo-programowym Stowarzyszenia Janosch Familijo, które odbędzie się w Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu.

Zabrze świętuje urodziny Janoscha!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również