Wiadomości z Zabrza

Zabrze solidaryzuje się z Ukrainą. Zrywa umowę partnerską z Kaliningradem

  • Dodano: 2022-03-03 13:30, aktualizacja: 2022-03-23 10:47

Zabrze nie będzie już miastem partnerskim Kaliningradu. Decyzję podjęto podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta Zabrze.

Zabrze zrywa współpracę z Kaliningradem

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta Zabrze 28 lutego jednogłośnie postanowiono zerwać umowę partnerską z miastem Kaliningrad w Rosji, z którym Zabrze współpracowało od 1998 roku. W ramach współpracy i rosyjska młodzież z Kaliningradu uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Rysowania w Zabrzu, a piłkarze klubu Baltica Kaliningrad co roku brali udział w organizowanych w naszym mieście halowych turniejach.

– Sprzeciw wobec barbarzyńskiej agresji uniemożliwia nam utrzymywanie stosunków partnerskich z miastem Kaliningrad w Rosji – przekazała poprzez media społecznościowe Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Decyzja ta zapadła po długiej debacie na temat tego czy współpracę pomiędzy miastami powinno się zawiesić, czy zerwać. Na sesji przedstawiono dwa projekty uchwał w tej sprawie. Projekt o zawieszeniu zgłoszony został przez prezydent Zabrza, Małgorzatę Mańkę-Szulik, a opozycja złożyła projekt o zerwaniu współpracy. Ostatecznie przyjęto uchwałę Pani prezydent z naniesioną autopoprawką.

Rezolucja w sprawie sytuacji na Ukrainie

Podczas sesji Rady Miejskiej w miniony poniedziałek jednogłośnie przyjęto również zaproponowaną przez prezydent Zabrza rezolucję. Jej treść prezentujemy poniżej:

"Samorząd Miasto Zabrze, solidaryzując się z walczącą Ukrainą, dołącza do protestów wobec nieuzasadnionej agresji Federacji Rosyjskiej na niepodległy i suwerenny kraj.

Stanowczo potępiamy naruszenie przez prezydenta Władimira Putina prawa międzynarodowego, poprzez poparcie przez Federację Rosyjską separatystycznych republik, stanowiących integralną część terytorium demokratycznej Ukrainy.

Z bólem i współczuciem przyjmujemy wiadomości o konsekwencjach działań wojennych, które dotykają zarówno żołnierzy, jak i ludność cywilną, a w tym szczególnie dzieci, kobiety i osoby w podeszłym wieku. W trosce o uchodźców przygotowaliśmy miejsca zakwaterowania, wyżywienie oraz pomoc socjalną i psychologiczną. Pozostając w stałym kontakcie z rządowymi służbami antykryzysowymi, koordynowanymi przez Wojewodę Śląskiego, reagujemy na zmiany sytuacji.

Apelujemy jednocześnie do firm, instytucji i wszystkich mieszkańców naszego miasta o otwartość na potrzeby Ukraińców szukających schronienia przed rosyjską inwazją na ich Ojczyznę, a także o życzliwość wobec obywateli tego kraju przebywających w Polsce.
Wierzymy, że naród rosyjski jest przeciwny wojnie stanowiącej zagrożenie dla pokoju w Europie i świecie, a zarazem będącej największym aktem agresji od czasów zakończenia II wojny światowej.

Małgorzata Mańka-Szulik
Prezydent Zabrza
Łucja Chrzęstek-Bar
Przewodnicząca Rady Miasta Zabrze wraz z Radnymi"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również