Wiadomości z Zabrza

Zabrze: Skweru „Praw Kobiet” nie będzie

  • Dodano: 2021-04-02 13:30

Petycję w sprawie nadania skwerowi przy skrzyżowaniu Alei Bohaterów Monte Cassino z ulicą 3-go Maja nazwy „Praw Kobiet” złożyła Młoda Lewica wraz z lokalnym Stowarzyszeniem „Parasolki”. Zabrzańskim radnym pomysł ten się jednak nie spodobał.Przypomnijmy, że petycja wpłynęła do zabrzańskiego magistratu 2 lutego tego roku. Następnie przewodnicząca Rady Miasta Zabrze przekazała pismo do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Zabrze, a komisja ta po przeanalizowaniu dokumentu wystąpiła z wnioskiem o rejestrację petycji w stosownym rejestrze i zajęcie stanowiska przez prezydenta miasta. Tak też się stało i przystąpiono do dalszych prac nad petycją. 

- Na komisji wywiązała się dyskusja, oponowali najbardziej radni z PiS oraz Skutecznych dla Zabrza. Pani radna, a jednocześnie przewodnicząca rzeczonej komisji, wprost stwierdziła, że ona się nie czuje dyskryminowana; a Pan Radny (wywodzący się z PiSu, bo jakże inaczej) oznajmił, że on mógłby się poczuć dyskryminowany gdyby taki skwer istniał. Na dodatek, nasza lokalna władza (PIS i Skuteczni) ma tupet: projekt uchwały zakładający odrzucenie petycji z uzasadnieniem, pojawił się na stronach Urzędu Miasta wczoraj - w Dzień Kobiet – napisały w mediach społecznościowych przedstawicielki Stowarzyszenia Parasolki.

Radni jednak nie zdecydowali się na wprowadzenie nowej nazwy

- Radni zwrócili uwagę autorom petycji, że Kobiety w Polsce nie są dyskryminowane. Polki są wpływowe i zajmują odpowiedzialne stanowiska zarówno w gospodarce jak i polityce. Są przedsiębiorcze i wpływowe. W sądach na sprawach rozwodowych jest tendencja do przyznawania matce pełni praw opieki nad dzieckiem. W polskim orzecznictwie to mężczyźni mogą czuć się dyskryminowani – czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Miasta.

Co więcej, zabrzańscy radni wskazali też, że „nie można mnożyć nazewnictwa typu: Prawa Kobiet, Prawa Dzieci, Prawa Młodzieży, Prawa Ojców, Prawa Człowieka, Prawa Zwierząt...”. Zaproponowano inne rozwiązanie.

- Dobrym rozwiązaniem będzie wniosek o uhonorowanie z imienia i nazwiska kobiet, które przyczyniły się bezpośrednio do uzyskania praw wyborczych kobiet ponad sto lat temu – uznali radni.

W uzasadnieniu do podjętej uchwały zaznaczono także, że z uwagi na związanie prezydenta miasta Zabrze przepisem uchwały ws. zasad stosowanych przy nadawaniu nazw ulicom, placom i innym obiektom miejskim na terenie miasta Zabrze, petycja nie może być rozpatrzona pozytywnie. 

Sprawę skomentowała w mediach społecznościowych Agnieszka Rupniewska.

- Nasz Klub zagłosował „przeciw: uznaniu petycji za bezzasadną. Zabrze jest zarządzane przez kobietę, Przewodniczącą Rady Miasta jest kobieta. Żadna z tych Pań nie zajęła stanowiska w tej sprawie. Autorki i autorzy petycji - Stowarzyszenie Parasolki i Nowa Lewica - wyraźnie powiedzieli, że zależy im na podkreśleniu wagi praw kobiet do równego wynagrodzenia, równego dostępu do edukacji, równego traktowania. W Radzie Miasta zasiada 6 kobiet na 26 radnych. Uzasadnienie, które przedstawiła Komisja rozpatrująca petycję było zaskakujące. Okazuje się, że to mężczyźni są dyskryminowani. Wiedzieliście o tym? – podkreśliła radna Rupniewska.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • rudi

    Brawa dla rozsądnych radnych. Coraz więcej pojawia się w naszym kraju tych kretynizmów z różnymi "prawami". Istnieją tylko prawa człowieka za którego te panie z petycją pewno się nie uważają.

  • Eustachy

    Młoda lewica to kiedyś ZSMP się nazywała. Nie dajcie się zwieźć pozorom i gładkiej gadce. To nadal farbowane czerwone s.....y.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.