Wiadomości z Zabrza

Zabrze: Powołano Miejski Komitet Akcji Zimowej

 • Dodano: 2019-10-31 09:45

28 października br. w Urzędzie Miejskim w Zabrzu odbyło się spotkanie Miejskiego Komitetu Akcji Zimowej, który kieruje całością Akcji Zimowej w Zabrzu.

Miejski Komitet Akcji Zimowej na spotkaniu ustalił stan przygotowania do Akcji Zimowej w sezonie 2019/2020, zakres współdziałania służb miejskich z właścicielami i zarządcami poszczególnych nieruchomości przy usuwaniu skutków zimy oraz koordynację działań w razie ogłoszenia klęski żywiołowej.

Miejski Komitet Akcji Zimowej oraz zatwierdzony plan prowadzenia Akcji Zimowej na terenie Gminy Zabrze w sezonie 2019/2020 został powołany zgodnie z Zarządzeniem nr 815/IK/2019 Prezydenta Miasta Zabrze z 18 października 2019 r.

Celem działań Miejskiego Komitetu Akcji Zimowej jest likwidacja skutków zimy, a przede wszystkim zabezpieczenie przejezdności dróg, zapewnienie ciągłości ruchu kołowego i pieszego we wszystkich możliwych warunkach pogodowych poprzez:

• koordynację i nadzór w zakresie prowadzenia Akcji Zimowej,
• organizację całodobowego pogotowia Akcji Zimowej,
• utrzymanie sprawnego sprzętu specjalistycznego i transportowego wyznaczonego do prowadzenia Akcji Zimowej,
• prowadzenie walki z gołoledzią, oblodzeniem i śliskością,
• oczyszczanie miasta ze śniegu i błota pośniegowego.

Usuwaniem śliskości i śniegu oraz utrzymaniem czystości w ramach tego zadania zajmować będzie się wyłoniony w przetargu Wykonawca – konsorcjum firm: Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. - Zabrze i Zakład Usługowy Konserwacja Terenów Zielonych Jacek Wieczorek - Bytom.

Za realizację zadań w zakresie utrzymania dróg i chodników objętych zimowym utrzymaniem i za nadzór tych prac odpowiedzialny jest Miejski Zarząd Dróg i Infrastruktury Informatycznej z siedzibą w Zabrzu przy ul. Kasprowicza 8. Z ramienia Prezydenta Miasta Zabrze Akcję koordynuje Miejski Zarząd Dróg i Infrastruktury Informatycznej. W tym celu została uruchomiona dodatkowa linia telefoniczna nr 32 277 68 88 czynna w dni robocze od poniedziałku do piątku 7.30-15.30 oraz umożliwiająca pozostawienie nagrania interwencji.

Poza godzinami pracy MZDiII, zgłoszenia przyjmowane są przez:

 • Centrum Zarządzania Kryzysowego - tel. 32 373 33 88
 • Straż Miejska w Zabrzu - tel. 986
 • Dyspozytor Akcji Zima - 32 271 20 37
 • Telefon dyżurny MZDiII - 32 277 68 88 (w godzinach: 15:30 - 07:30 automatyczna sekretarka)

Odpowiedzialnym za egzekwowanie obowiązków w zakresie oczyszczania ze śniegu i lodu ulic i chodników jest Straż Miejska w Zabrzu. Pogotowie zimowe trwa od 1 listopada 2019 do 31 marca 2020 roku.
 

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • Wściekły emeryt

  A Straż Miejska w Zabrzu wlepi mandat miastu? bo najwięcej syfu jest na terenach należących właśnie do miasta ( gminy ) .Bo jakoś mi się nie chce wierzyć.

 • kierowca

  W akcji zima będzie jeden pług - a w komitecie zapewne kilkanaście osób.Jak ma się to w rzeczywistości - każdy już to widział.Odśnieżanie po kilku godzinach po opadach - jak będzie sypało tydzień to to już nic nie wyjedzie na drogi.Załóżmy komitet od spraw niepotrzebnych.Módlmy się by nie padał śnieg w weekendy - skargi tylko na automatyczną sekretarkę.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.