Wiadomości z Zabrza

Zabrze: Pił z nieletnim alkohol...

  • Dodano: 2024-06-10 08:15, aktualizacja: 2024-06-10 08:33

W czwartek Policjanci z Komisariatu II Policji w Zabrzu w czasie patrolu podjęli interwencję wobec mężczyzn, spożywających alkohol w miejscu objętym zakazem. W trakcie interwencji okazało się ze jeden z nich ma tylko 17-lat. Mundurowi przypominają, że sprzedaż i podawanie alkoholu osobom do lat 18 jest prawnie zabronione. Przestępstwem jest również rozpijanie małoletniego, dostarczanie mu napoju alkoholowego, ułatwianie jego spożycia lub nakłanianie do jego spożycia.

21-latek odpowie za przestępstwo

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami sprzedaż i podawanie alkoholu osobom do lat 18 jest prawnie zabroniona. Zakazy te są powszechnie znane i respektowane przez sprzedawców sklepów z alkoholem. Doskonale wiedział o tym 21-latek, który kupił alkohol dla siebie i swojego 17-letniego znajomego. Podczas spożywania go przy ulicy Karola Miarki 25, zauważył ich patrol policjantów z Komisariatu II Policji w Zabrzu. Mundurowi natychmiast  zareagowali i podjęli interwencję, w wyniku której 17-latek trafił pod opiekę rodziców, a jego starszy znajomy będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa.

Policjanci przypominają, że spożywanie alkoholu przez osoby nieletnie jest przejawem demoralizacji i w tym zakresie decyzje podejmuje sąd rodzinny. Natomiast zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi karze grzywny podlega m.in. ten, kto sprzedaje napoje alkoholowe osobom do lat 18, a zgodnie z art. 208 kodeksu karnego kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również