Wiadomości z Zabrza

Zabrze obchodzi 230. rocznicę uchwalenia Konstytucja 3 Maja

  • Dodano: 2021-04-30 07:45, aktualizacja: 2021-04-29 07:57

Pamięć o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja jest dla wszystkich Polaków bardzo ważna, jednakże ze względu na zagrożenie epidemiczne tegoroczne obchody będą miały skromniejszy wymiar niż w poprzednich latach. W kościele pw. św. Anny odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny, a po niej nastąpi symboliczne złożenie wiązanek kwiatów przez delegacje. Na terenie miasta wywieszone zostaną flagi narodowe, do czego zachęcamy również wszystkich mieszkańców.

Wiązanki kwiatów pod tablicą „Pamięci tych, co grobów nie mają” usytuowaną na placu kościelnym można składać przez cały dzień.

3 maja 2021 r. świętujemy 230. rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji, którą uważa się powszechnie za pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawę zasadniczą o najwyższym dla państwa znaczeniu, określającą ustrój polityczny, społeczny i gospodarczy. Była to najważniejsza reforma Sejmu Czteroletniego. Autorami konstytucji był król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj. Konstytucja była Ustawą Rządową – regulowała prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej.

Zabrze obchodzi 230. rocznicę uchwalenia Konstytucja 3 Maja

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.