Wiadomości z Zabrza

Zabrze najgorsze w rankingu rowerów miejskich

 • Dodano: 2019-07-23 14:45, aktualizacja: 2019-07-23 16:18

Zabrze wypadło najgorzej w Rankingu Systemów Rowerów Miejskich 2019. Najlepsza trójka to Warszawa, Kołobrzeg i Łódź, z miast naszego regionu najlepiej wypadły Katowice i Chorzów.

Ranking przygotowano na zlecenie dadelo.pl, oceniano 39 miast z całego kraju. Pod uwagę brano m.in. ilu mieszkańców przypada na jeden rower, jakie jest zagęszczenie stacji rowerowych, odsetek mieszkańców zapisanych do systemu czy długość dróg rowerowych. Ocena została wystawiona za cały zeszły rok.

Zabrzański Rower Miejski otrzymał tylko 152 pkt, o połowę mniej niż najlepiej oceniony system

W klasyfikacji ogólnej Zabrze otrzymało zaledwie 152 pkt i znalazło się na ostatniej pozycji rankingu, tuż za Sosnowcem i Tarnowem. Najlepiej oceniona Warszawa otrzymała 301 pkt, Katowice 232 pkt, a Chorzów 226 pkt. Już w pierwszej kategorii, w której brano pod uwagę liczbę mieszkańców przypadających na jeden rower Zabrze znalazło się na szarym końcu.

- W najgorszej sytuacji są mieszkańcy Zabrza. Na 173 784 mieszkańców czeka zaledwie 50 rowerów. To dokładnie 3476 osób na jednoślad. Warto tu jednak wziąć pod uwagę fakt, że jest to system młody i na pewno z roku na rok będzie się rozwijał – można przeczytać na stronie dadelo.pl

Zabrze na końcu w większości kategorii

Jeżeli chodzi o zagęszczenie stacji rowerowych Zabrzański Rower Miejski także znalazł się na ostatniej pozycji w rankingu. Do systemu zapisanych jest 2% mieszkańców miasta, podobnie jak w Chorzowie, co daje przedostatnie miejsce. Podobnie jest z liczbą wypożyczeń – średnio 3 na mieszkańca. Według rankingu Zabrze nie ma też żadnych udogodnień w systemie, takich jak: rowery dziecięce, cargo czy tandemy. Nie ma też żadnej stacji naprawy rowerów. Nieco lepiej wypadło Zabrze jeżeli chodzi o stosunek długości dróg rowerowych do długości dróg publicznych – to 9%, a dalej w rankingu są m.in. Gliwice czy Pszczyna. 

W Chorzowie jest ponad 7 razy więcej rowerów niż Zabrzu

Zabrzański Rower Miejski wystartował w ubiegłym roku jako program pilotażowy i na początku system liczył zaledwie 4 stacje i 32 rowery. W tym roku to 8 stacji i 65 rowerów, z których można korzystać w mieście. Dla porównania w Chorzowie, gdzie system Kajteroz także wystartował dopiero w ubiegłym roku, można korzystać z 460 rowerów i 46 stacji wypożyczeń. 

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • www.łonet.pl

  a po uuuuuyy mi rower jak mam Rols Roysa

 • Emeryt - zapalony rowerzysta

  Gdzie te drogi rowerowe w Zabrzu? Stary kawałek na De Gaulle'a nie odnowiony chyba od samego początku istnienia i tylko z jednej strony ( odcinek od Reymonta do Ślęczka ), kawałek na Roosevelta coś tam w Mikulczycach do Rokitnicy , osiedle Młody Górnik , ale to chyba wszystko , parę odcinków by się znalazło ale one i tak się nie łączą z niczym.

  • Emeryt - zapalony rowerzysta
   2019-07-23 18:27
  • Ocena:
  • odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.