Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Zabrze najbardziej zadłużoną gminą w województwie śląskim

 • Dodano: 2018-08-22 13:00

Resort finansów przygotował zestawienie dotyczące zadłużenia wszystkich gmin w Polsce. Zabrze znalazło się na niechlubnym 45. miejscu.

W raporcie znalazły się dane dotyczące zadłużenia wszystkich 2478 gmin. Informacja resortu finansów została opracowana na podstawie sprawozdań budżetowych jednostek samorządu terytorialnego po czterech kwartałach 2017 r. oraz danych GUS dotyczących liczby ludności według stanu na koniec 2016 r.

W zestawieniu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wielkość zobowiązań finansowych gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca, ponieważ tylko ta metoda pozwala na obiektywne porównanie. Pod tym względem Zabrze znalazło się na 45. miejscu z kwotą 2 916 zł długu na mieszkańca. Nasze ogólne zadłużenie wyniosło z kolei 511 604 900 zł, co czyni Zabrze najbardziej zadłużoną gminą w województwie śląskim.

Obecnie nasi sąsiedzi radzą sobie lepiej. Przykładowo Ruda Śląska zajęła 332. miejsce z zadłużeniem na poziomie 231 450 385 zł, co daje 1 664 zł per capita. Najlepiej w województwie śląskim wypadła Nędza. Na koniec 2017 r. jej zobowiązania w przeliczeniu na mieszkańca wyniosły tylko 12 zł.

Jak wynika z danych ministerstwa, największy dług per capita — w wysokości 18,6 tys. zł — zaciągnęły Ostrowice (woj. zachodniopomorskie). W związku z nadmiernym zadłużeniem głównie w parabankach gmina na mocy procedowanej specustawy ma zostać zlikwidowana, co nie miało dotychczas precedensu.

Łącznie zadłużenie gmin to 57 mld 205 mln zł, co daje 969 zł na mieszkańca, przy czym 79 samorządów w ogóle nie ma długu, a w kolejnych 93 jest on mniejszy niż 100 zł na mieszkańca.

Pełne zestawienie można zobaczyć TUTAJ.

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • Karol i Wacek !

  Ale Mańka wie jak sobie dać z tym radę; dlatego pozwólmy jej kontynuować to dzieło !

 • dżony

  kolejny sukces MMS!

 • Yorg

  Budowa stadionu, utrzymanie wszystkich budynków podległych UM,nietrafione inwestycje - to wszystko przekłada się na tak duże zadłużenie.Zapewne odbije się to na opodatkowaniu mieszkańców, chodzi mi gł. o podatek od nieruchomości.

 • Karol !

  Te budowle to nasza duma ! Te pieniądze nie zostały zmarnowane; to wszystko przeciez dla nas jest, dla naszych dzieci, wnuków - przyszłych pokoleń. Wszystko jest w ramach normy i gospodarskiej przyzwoitości!

 • endriu

  Głosować na mańkę szulik to będziemy pierwsi wśród dłużników

 • Wacek !

  Ale jedynie Pani Mańka-Szulik wie dobrze jak możemy dac radę tym zadłużeniom; przecież te inwestycje zaczną przynosić poważne zyski !

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.