Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Zabrze na liście najbardziej zanieczyszczonych miast UE

 • Dodano: 2018-05-10 07:30, aktualizacja: 2018-05-10 07:39

Światowa Organizacja Zdrowia nie ma dla nas dobrych wiadomości. Aż 36 miast z Polski znalazło się na liście 50 o największym poziomie smogu w Unii. W połowie stawki znajduje się Zabrze.

O wynikach badań i upublicznieniu nowego raportu WHO poinformował polski GreenPeace. Już nie 33, jak w poprzednich latach, ale 36 polskich miast znajduje się w niechlubnym, smogowym rankingu Światowej Organizacji Zdrowia. Choć najbardziej zanieczyszczone są bułgarskie Vidin i Dimitrovgrad, na kolejnych wysokich miejscach mamy kolejno Opoczno, Żywiec, Rybnik, Pszczynę i Kraków.

Zabrze znalazło się dokładnie w środku miejscu listy, na 25. miejscu, ze średnim stężeniem szkodliwego pyłu PM 2,5 na poziomie powyżej 30 μg/m3. Z polskich miast, oprócz wcześniej wymienionych, wyprzedzają nas Nowa Ruda, Nowy Sącz, Proszowice, Godów, Wodzisław Śląsk, Pleszew, Bielsko-Biała, Sucha Beskidzka, Rawa Mazowiecka, Jarosław, Sosnowiec, Knurów i Nakło.

Tuż za Zabrzem plasują się Radomsko, Tomaszów Mazowiecki, Nakło, Niepołomice, Piotrków Trybunalski, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Zduńska Wola, Wadowice, Otwock, Nowy Tomyśl, Brzeziny, Piastów, Myszków, Wągrowiec, Katowice i Tuchów.

Jak komentują specjaliści Greenpeace, Ministerstwo Energii sabotuje rządowy program walki ze smogiem. Mimo wprowadzenia programu „Czyste Powietrze”, nie został ustalony podstawowy jego postulat – wprowadzenie norm jakości węgla.

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, który na podstawie ustawy ma wprowadzić rozporządzenie o normach jakości węgla, słucha wyłącznie podszeptów lobby węglowego. Projektowane rozporządzenie wygląda tak, jakby pisali je prezesi spółek górniczych. Nadal dopuszcza na rynek węgiel zasiarczony czy o wysokiej zawartości popiołu. Ba! Dopuszcza nawet odpady węglowe, które będzie można mieszać z miałem węglowym – czytamy w komunikacie prasowym Greenpeace.

Zgadzacie się z tą opinią? Czekamy na Wasze komentarze!

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • INCENTY

  Wążne , że otoczenie P Prezydent jest czyste i ładne.

 • Mieszkaniec

  PS. - w obecnej chwili bardzo wysokie zanieczyszczenie ma Sulęcin i Szczecinek. Śląsk jet Ok.Czyżby czarna seria awarii urządzeń pomiarowych?

 • Mieszkaniec

  I tu jest ciekawa sprawa - na mapie airly ( którą obserwuję często ),Zabrze przeważnie wykazuje z pomiarów stan bardzo niski, ew. niski. Jest sporo innych rejonów które wykazują zły stan powietrza.Kto tu kłamie???

 • Ryl z Makoszów

  No ciekawe dlaczego jak już w tym upadającym mieście nie ma żadnego przemysłu.Także uważam, że Zabrze jest bardzo brudne.

 • Kierowca|_lat_3

  Zabrze umiera. Zabrze to śmietnik.Zabrze moje miasto takie piękne.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.