Wiadomości z Zabrza

Zabrze: Kolejne trzy osoby padły ofiarami oszustów internetowych

  • Dodano: 2020-12-03 06:45, aktualizacja: 2020-12-03 07:01

W ostatnich dniach nagłaśnialiśmy przypadki, w których mieszkańcy naszego miasta padli ofiarą oszustów internetowych. Do zabrzańskich policjantów zgłosiły się kolejne trzy osoby, które łącznie straciły kwotę ponad 4,5 tysiąca złotych. W każdym z tych przypadków do oszustwa doszło przy finalizowaniu transakcji na popularnym portalu ogłoszeniowym. Pokrzywdzone osoby klikały na link przesyłany przez oszustów i w ten sposób dawały im możliwość pozyskania środków z ich kont bankowych.

Jak ustrzec się przed takimi oszustwami?

Nie reaguj na linki do rzekomych środków, które wysyłane są za pośrednictwem zewnętrzny komunikatorów.

Zwracaj uwagę na adres strony (ważny jest każdy znak – często oszuści próbują zastępować kropki myślnikami lub literę “o” zerem!)

Nigdy nie  podawaj  kodu CVC/CVV Twojej karty płatniczej!

Zawsze zwracaj uwagę, od kogo pochodzi wiadomość – zarówno w przypadku wiadomości e-mail, jak i wiadomości SMS lub wysyłanych w komunikatorach, nazwę nadawcy można dowolnie zmodyfikować (i w ten sposób podszyć się pod prawdziwą firmę).

Czytając daną wiadomość zastanów się, czy jest to normalna forma komunikacji danej firmy? Czy zwykle dostajesz od niej wiadomości właśnie tą drogą?

Zwróć uwagę czy wiadomość wygląda autentycznie? Czy jest napisana poprawną polszczyzną i nie zawiera literówek i innych błędów? Czy ton wiadomości brzmi tak, jak w innych komunikatach, które wcześniej dostawałeś od tej firmy?

Jeśli komunikat tworzy poczucie presji, nakłania Cię do kliknięcia w podany w nim link – zastanów się dwa razy, zanim w niego klikniesz.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.