Wiadomości z Zabrza

Zabrze drugim miastem w Polsce z najdroższą wodą i ściekami!

 • Dodano: 2018-07-16 06:00, aktualizacja: 2018-07-18 11:37

Portal Samorządowy stworzył listę miast w Polsce, których mieszkańcy płacą najwięcej za wodę i nieczystości. Wyższa stawka obowiązuje w Dąbrowie Górniczej.

Największe opłaty za wodę i ścieki ponoszą mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, Zabrza i Rybnika, a najmniej płacą osoby mieszkające w Białymstoku, Lublinie i Toruniu. Warto zauważyc, że Różnice w cenie wody w polskich miastach wynoszą nawet 100 proc. (dąbrowianie płacą 17,98 zł brutto za m3 wody i nieczystości, białostocczanie – 7,28 zł). Jak informuje nas Michał Raszka, rzecznik prasowy Dąbrowskich Wodociągów:

W 2018 roku cena 1 m3 wody i ścieków dla gospodarstw domowych w Dąbrowie Górniczej wynosi 13,12 zł brutto. Cena ta uwzględnia dopłaty Gminy Dąbrowa Górnicza, które wynoszą dla 1 m3 wody 1,03 zł brutto i 3,84 zł brutto do 1 m3 ścieków.

Mieszkańcy Zabrza płacą za wodę i ścieki 15,77 za m3. Z taką ceną zajmujemy 2. miejsce w Polsce i województwie śląskim, prześcigając m.in. Rybnik (14,96 zł), Bytom (14,27 zł), Katowice (14,11 zł), Rudę Śląską (13,82 zł). Najmniej za te media w województwie płacą mieszkańcy Bielska-Białej – 9,22 zł brutto.

Portal Samorządowy badał pod tym kątem 30 największych polskich miast. Mieszkańcy województwa śląskiego płacą za wodę i ścieki najwięcej, ale równie duże rachunki regulują mieszkańcy miast w zachodniej Polsce: wrocławianie (11,11 zł), mieszkańcy Zielonej Góry (11,87 zł), Gorzowa Wielkopolskiego (12,25 zł) i Szczecina (11,09 zł).

Komentarze (16)    dodaj komentarz »

 • WM

  Może ktoś wytłumaczy, dlaczego cena wody w Zabrzu jest tak niesamowicie wysoka. Cena wody w Warszawie wraz z kanalizacją wynosi 9,85 zł brutto.

 • JESZCZE ŻABOL

  ZABRZE TO MENELNIA Z ZARZĄDEM ŁUPIĄCYM MIESZKAŃCÓW Z OSTATNIEGO GROSZA , LUDZIE POPEŁNILI BŁĄD W WYBORACH 2018 ROKU I WYBRALI DALEJ OSOBĘ KTÓRA ZAWSZE ROBIŁA IM KUKU A TERAZ LICZY SIĘ ŻE JEST OSTATNI RAZ U KORYTA WIĘC POSTANOWIŁA BEZCZELNIE I NA SOTRO ZŁUPIĆ MIESZKAŃCÓW ZABRZA ------ JUŻ WIDZĘ JAK LUDZIE SZCZEGÓLNIE MŁODZI BĘDĄ STĄD UCIEKAĆ , A DZIECI PRZESTANĄ SIĘ RODZIĆ --- NIESTETY ZABRZE JEST NAJGORSZYM MIEJSCE DO ŻYCIA W ZABRZU, BRUDNYM NIEBEZPIECZNYM I NAJDROŻSZYM ---- SZOK TRZEBA STA SZYBKO SIĘ ZWIJAĆ !!!!

 • Uno

  Bedzie jeszcze rosla

 • ww

  woda w Zabrzu - cos strasznego, p. Szulik musi odjeść, już dość!

 • Niezadowolony

  Brawo Pani Prezydent !!!

 • Ewa

  Co konkretnie masz na myśli? Woda jest badana pod każdym względem. Spełnia wymagania określone przez Ministra Zdrowia w Rozporządzeniu w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Potwierdza to również Sanepid w Gliwicach. Zachęcam do lektury chociażby na stronie wodociągów tam ślędzę aktualne wyniki badań. Czego więcej oczekujesz?

 • Roland

  W wodzie jest tyle kamienia, że po zrobieniu herbaty jest 2 cm. mułu.Ale to zapewne jest super woda

 • Joanny Znienskiej

  Woda jest tak masakrycznie zakamieniona, ze zatykaja sie deszczownice, automatyczny zawor regulujacy w prysznicu poddal sie po roku. Pralka, zmywarka podobnie. W reklamacji napisali ze woda jest zgodna z Polska Norma, ale to ze polska norma jest naciagnieta do absurdalnych granic to juz nie powiedza. Do tego dodaj 6 tygodni bez cieplej na ich "prace remontowe" podczas lata, oczywiscie nie uwzglednia tego w rozliczeniach. Najgorsze jest to ze nic sie nie ugra, takie to polskie, plac i spierd......

 • zabrzanka

  Podrozaly póki co ścieki,ceny wody pewnie podniosą po jesiennych wyborach. Zabrze się zwija. Szkoda, że nie ma alternatywy dla MMS. Ja na nią na pewno nie zagłosuję!

 • Ewa

  Po wyborach nie podniosą cen wody. Cena jest już ustalona na 3 lata. Zobacz na stronie wodociągów.

 • Grażka

  Rozmawiałam dziś z Panią z działu rozliczeń wody z zsm i mówiła, że w czerwcu kolejna podwyżka...

 • Alojz

  A z jakich pieniędzy zbudowano stadion KS Górnik Zabrze?Skąd Mańka-Szulik bierze pieniądze na opłacanie piłkarzy?

 • hromani

  Chociaż sieć wodociągowa została rzekomo zmodernizowana, to i tak woda leje się strumieniami po ulicach naszego miasta. Sam wielokrotnie nawet zgłaszałem dyspozytorowi takie źródła. Najlepsze jest też to, że dużo wycieków pojawia się ciągle w tych samych miejscach - rury są chyba łatane pasztetową. Natomiast poniemiecka sieć kanalizacyjna została tak usprawniona, że przy każdej ulewie piwnice w moim budynku zalane są z cofki kratek ściekowych do wysokości nawet 1 metra, a do korytarza wlewa się rzeka wody która nie została odebrana z ulicy. W dniu dzisiejszym już zaczyna wszystko działać zgodnie z planami " twórców" inwestycji - a ja zapewne zgłoszę sobie kolejną szkodę. Brawo, brawo.

 • Niestety

  A wiecie co to równowaga budżetowa? Już dawno została zachwiana. Zabrze to książkowy przykład jak nie należy zarządzać finansami miasta. Popełniono tak kuriozalne błędy w zarządzaniu że obawiam się iż ośrodek stoi na przegranej pozycji. A to dopiero początek kłopotów. A mogło być tak pięknie .Niestety już nie będzie i to widać ,wystarczy rozejrzeć się po innych ośrodkach i nie trzeba być specjalistą ekonomii czy zarządzaniu by dostrzec różnice .No niestety z tej mąki chleba nie będzie.

 • eeeee

  skoro tyle płacimy za ścieki to po co było budować oczy[...]nie? Mógł sobie spokojnie ten syf płynąć dalej do stolycy....a kasa by została u nas

 • Mieszkaniec

  To oczywiście zachęca do osiedlenia się w mieście.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.