W poniedziałek, 24 kwietnia rozpoczął się XV Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. ToŻtrzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów iŻprzedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców iŻpraktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze iŻspołeczne. To jedno z największych tego typu spotkań świata biznesu, nauki i polityki w Europie środkowej.
XV Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach
Wśród wiodących tematów trzydniowego wydarzenia będą: przyszłość Europy wobec zmian geopolitycznych, zielona transformacja gospodarki, cyfrowa transformacja biznesu, kwestie wokół konfliktu w Ukrainie i jej odbudowy, a także międzynarodowe współprace gospodarcze.
Merytoryczne dyskusje EKG otworzyła sesja plenarna „Nowa europejska gospodarka w nowym świecie”, poświęcona roli, możliwościach i taktyce Europy w kontekście zmiennego otoczenia i wyzwań, wobec zmian w klimacie, energetyce, logistyce czy globalnej koniunkturze. W trakcie tej sesji poruszone zostały warunki zatrzymania przenoszenia produkcji poza UE oraz temat pozycji Europy w wyścigu rywalizacji supermocarstw. W debacie tej uczestniczyli m.in.: komisarz Jego Królewskiej Mości ds. handlu z Europą Chris Barton, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący rady programowej EKG Jerzy Buzek, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Teresa Czerwińska, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu i administracji Johannes Hahn oraz pierwsza wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko.
Ogółem w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym zaplanowano przez trzy dni blisko 170 paneli dyskusyjnych, które będą też transmitowane w internecie.
W programie Kongresu znajdzie się temat zielonej transformacji gospodarki oraz wyzwań związanych z transformacją sektora energii. Zaplanowano rozmowy o ograniczaniu wpływu działalności gospodarczej na klimat, technologiach bezemisyjnych w przemyśle, transporcie, wytwarzaniu energii, a także o zielonych inwestycjach.
Inna grupa tematów będzie wiązała się z przebiegiem cyfrowej transformacji biznesu w praktyce, z obszarami cyfrowego świata ze szczególnym potencjałem zmiany gospodarki oraz codziennego życia (chmura, Big Data, sztuczna inteligencja, technologie Przemysłu 4.0), a także z cyberbezpieczeństwem w kontekście nowych zagrożeń.
Poruszone w Katowicach mają zostać kwestie wsparcia dla walczącej Ukrainy, skutków wojny, obecnych warunków życia w tym kraju i perspektyw jego odbudowy. Uwzględniono tematy europejskich aspiracji i możliwych scenariuszy włączenia Ukrainy do Unii Europejskiej czy obecności Ukraińców na polskim rynku pracy.
Organizatorzy szacują, że w tym roku do Katowic przyjedzie kilka tysięcy gości, a wielokrotnie więcej obejrzy kongresowe transmisje.
Wczoraj, w panelu Finanse i Budżety Samorządów uczestniczyła w roli prelegentki prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Rozmawiano m.in. o kondycji finansowej polskich samorządów w ocenie polityków i samorządowców, a także nowych obciążeniach, obowiązkach, zadaniach i ich finansowaniu oraz możliwościach finansowych i faktycznym poziomie samodzielności i niezależności jednostek samorządu terytorialnego.
W inauguracji XV EKG uczestniczyła natomiast zastępca prezydenta Miasta Zabrze – Katarzyna Dzióba. Tematem „na otwarcie” była „Nowa europejska gospodarka w nowym świecie”. Poruszano m.in. nst. zagadnienia: pandemia, wojna i kumulacja kryzysów: klimat i środowisko, paliwa i surowce, bezpieczeństwo żywnościowe, logistyka i dostawy, spowolnienie i recesja; gwałtowny wzrost cen energii a europejska konkurencyjność; zachować przemysł w Europie; warunki konieczne, by zatrzymać przenoszenie działalności produkcyjnej poza UE.