Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Zabrze: 12 - latka wjechała rowerem w auto. Dziewczynka trafiła do szpitala

  • Dodano: 2019-07-04 11:15

Zabrzańscy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło w zabrzańskiej dzielnicy Mikulczyce.

12-letnia rowerzystka wjechała w samochód osobowy

Dziewczynka z urazem nogi i głowy została hospitalizowana. Czynności w sprawie trwają.

Do wypadku doszło we wtorek około godz. 14.30 na ul. Kościuszki w Zabrzu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 12-letnia dziewczynka wyjechała z bocznej ulicy i uderzyła w osobowe renault. 39-letnia kierująca samochodem osobowym była trzeźwa. W ostatnim momencie zauważyła dziewczynkę wyjeżdżająca z bocznej drogi i usiłowała uniknąć zderzenia. Niestety, rowerzystka uderzyła w lewy przedni narożnik i upadła na jezdnie. Dziewczynka z urazem nogi i głowy została przewieziona do szpitala, gdzie przebywa pod opieką lekarzy. Czynności w sprawie trwają.

Sezon rowerowy trwa

 Coraz więcej osób wykorzystuje rower jako podstawowy środek lokomocji.  Niestety często w służbie policjanci zauważają, że rowerzyści bagatelizują swoje bezpieczeństwo łamiąc przepisy. Dlatego też mundurowi przypominają wszystkim rowerzystom, że zgodnie z obowiązującymi przepisami przed przejściem dla pieszych należy zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę jezdni. Przejeżdżanie rowerem przez przejścia dla pieszych to wykroczenie, za które można zostać ukaranym mandatem w wysokości 100 zł.

Ponadto policjanci przypominają, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu niezbędnego wyposażenia każdy rower musi być wyposażony w:

  • co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym światłem - czyli np. lampka przednia na baterie, akumulatory lub dynamo,

  • co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe

  • co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym, lub migającym światłem,

  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,

  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,

  • kierunkowskazy - jeśli tylko w przypadku kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Nie lekceważmy naszego bezpieczeństwa. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania i przestrzegajmy obowiązujących przepisów.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • oburzony

    Rowerzyści myślą , że są " Bogami" na drodze i chodniku . Wiele razy o mało nie zostałam potrącona przez młodych rowerzystów na chodniku bo nie zwalniają nawet tylko dzwonią i jadą a nie raz widziałam niebezpieczna sytuację gdzie rowerzyści przejeżdżają przez przejścia dla pieszych nie zatrzymując się wcześniej , przejeżdżają na czerwonym świetle i wiele innych .

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.