Wiadomości z Zabrza

Zabrzańskie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

  • Dodano: 2021-12-13 07:00, aktualizacja: 2021-12-13 07:51

W tym roku w poniedziałek 13 grudnia przypada okrągła 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Chcąc oddać cześć bohaterom tych wydarzeń w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej o godz. 12.00 odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego, a bezpośrednio po nabożeństwie pod krzyżem upamiętniającym internowanych w stanie wojennym zostaną złożone wiązanki kwiatów.

Msza w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zabrzu

Na obchody upamiętniające opór społeczny wobec stanu wojennego zapraszają: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ “Solidarność" Dominik Kolorz oraz przewodniczący Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Eugeniusz Karasiński.

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6.00 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji milicji i wojska użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

Na terenie parafii pw. św. Jadwigi leży zakład karny przy ul. Janika, w którym w czasie stanu wojennego internowano działaczy „Solidarności” i opozycjonistów. Tutejsi księża byli wtedy duszpasterzami internowanych, którzy zaczęli trafiać do zakładu w Zaborzu w pierwszym dniu stanu wojennego. Przez rok istnienia obozu przewinęło się przez niego kilkaset osób – głównie działacze opozycji ze Śląska i Zagłębia, a także z ówczesnego woj. częstochowskiego. Wywodzili się z różnych środowisk – byli wśród nich studenci, robotnicy, lekarze i naukowcy. W stanie wojennym w tamtejszym więzieniu mieścił się jeden z największych z 49 w kraju ośrodków internowania.

W Zabrzu przetrzymywany był m.in. legendarny przywódca strajku w Hucie Katowice w 1980 r. i sygnatariusz Porozumienia Katowickiego, Andrzej Rozpłochowski. Obóz zamknięto w grudniu 1982 r. Internowanych przewieziono wówczas do zakładów w Raciborzu i Strzelcach Opolskich. Wielu z nich jest obecnie członkami Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym. Dawny obóz to nadal działający zakład karny.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Montsegur

    ale to dopiero po jakimś czasie przywieziono Rozpłochowskiego, dopiero na początku 1982 roku. Przyjechali akurat gdy ja odbywałem „7 dni” w „kabarynie”. Ich także rozmieszczono najpierw w „kabarynie” (pawilon karny za jakieś przewinienia), a dopiero stopniowo rozlokowano ich w głównych pawilonach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również