Wiadomości z Zabrza

Zabrzańscy policjanci zatrzymali 12 kierowców na "podwójnym gazie"

  • Dodano: 2020-01-15 11:00

Niedawno chwaliliśmy zabrzańskich kierowców za pozytywną postawę podczas akcji "Trzeźwość", gdzie na ponad 1200 przebadanych kierowców żaden nie wsiadł za kierownice swojego samochodu będąc pod wpływem alkoholu.

Niestety początek roku pokazuje, że na drogach naszego miasta ciągle można spotkać kierowców, którzy nie zważając na bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego wsiadają za kierownice na "podwójnym gazie". Z tym zjawiskiem skutecznie walczą zabrzańscy policjanci, którzy od początku roku ujawnili już 12 takich kierowców.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni policjanci ruchu drogowego ujawnili, aż trzech nietrzeźwych kierujących. Pierwszy z nich to 21-latek który mając prawie promil alkoholu w organizmie wjechał swoim Oplem w wiatę przystankową. Kolejny zatrzymany nietrzeźwy kierujący to 60-letni mieszkaniec Zabrza, który mając w organizmie ponad pół promila alkoholu, kierował swoim samochodem marki Fiat. Ostatni zatrzymany to 51-letni mieszkaniec Zabrza, który mając w organizmie ponad 2 promile alkoholu, kierował samochodem Opel, jadąc ulicą Wolności. 

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Należy również pamiętać, że osoba, która dopuszcza się kierowania pojazdem, dla której stosowne uprawnienie zostało wcześniej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę, popełnia przestępstwo z art. 180a kk. Kierującemu grozi wtedy kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd może także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.