Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Zabrzańscy policjanci ostrzegają przed oszustami

 • Dodano: 2019-02-04 11:45

Zabrzańscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy podszywając się pod członków rodziny lub pracowników różnych instytucji, usiłują wyłudzić pieniądze.

Ofiarami padają głównie osoby starsze. W ciągu kilku ostatnich dni, oszuści dzwonili do mieszkańców Zabrza próbując ich okraść. Pamiętajmy, że policjant nigdy nie będzie dzwonił w sprawie wypłaty pieniędzy, a podjęcie decyzji o przekazaniu pieniędzy w pośpiechu, bez rozwagi i sprawdzenia informacji oznacza często utratę oszczędności.

Oszuści dzwonią do mieszkańców Zabrza 

W ostatnich tygodniach mieszkańcy Zabrza odebrali kilka połączeń, gdzie oszuści podając się za policjantów próbowali wyłudzić pieniądze. Do zdarzenia takiego doszło m.in. w zabrzańskiej dzielnicy Helenka. Do 80-latki zadzwonił „fałszywy policjant” informując, że wnuk miał wypadek i potrzebuje kilka tysięcy złotych, aby załatwić sprawę. Na szczęście seniorka nie przekazała pieniędzy a o całej sprawie powiadomiła zabrzańską policję. Do podobnego zdarzenia doszło także w centrum miasta. Z 78-letnią kobietą nawiązał kontakt mężczyzna, który twierdzili, że jej synowa ma kłopoty i potrzebuje pilnie gotówki. Niestety w tym przypadku kobieta dała się oszukać i przekazała swoje oszczędności, które padły łupem oszustów.

Zabrzańscy policjanci ostrzegają przed osobami, które podszywając się pod członków rodziny, funkcjonariuszy Policji, CBŚ, pracowników banków bądź różnych instytucji, usiłują wyłudzić pieniądze. Niestety, bardzo często się zdarza, że ufając oszustowi pokrzywdzeni nie tylko tracą oszczędności swojego życia, ale chcąc pomóc najbliższym, zaciągają nawet kredyty.

Z policyjnych informacji wynika, że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia. Dzięki temu często przestępcom nie udaje się oszukać kolejnych osób, do których telefonują oszuści, próbujący wyłudzić pieniądze.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apelujemy:

Jak nie dać się oszukać?

 • dzwoni telefon
 • ktoś mówi, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym coś się wydarzyło: wypadek, choroba
 • rozmówca się rozłącza, a za chwilę telefon dzwoni ponownie
 • ktoś mówi, że trwa akcja policyjna, która pozwoli zatrzymać oszustów
 • pada prośba o zachowanie wszystkiego w tajemnicy
 • pilnie potrzebne są pieniądze lub wartościowe rzeczy, jeśli nie masz pieniędzy, pada prośba o zaciągnięcie kredytu
 • rozmówca prosi Cię o przekazanie pieniędzy wskazanej osobie lub wykonanie przelewu

Pomogłaś/eś, przekazałaś/eś pieniądze, czekasz...

Uspokoiłaś/eś się, dopiero teraz dzwonisz do wnuczka, na policję... już wiesz, że dałaś/eś się oszukać...Straciłaś/eś wszystkie swoje oszczędności!

Nie musiało się tak stać. Bądź ostrożna/y

Pamiętaj:

 • jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę
 • Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy
 • nie działaj pochopnie pod presja czasu
 • po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą
 • jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112

Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.