Wiadomości z Zabrza

Zabrzańscy lekarze opracowali pierwszy w Polsce Kalkulator Niewydolności Serca!

  • Dodano: 2023-12-06 07:30, aktualizacja: 2023-12-06 07:38

Kalkulator Niewydolności Serca to specjalistyczne narzędzie dla lekarzy, które pozwala oszacować ryzyko zgonu dla wszystkich chorych z niewydolnością serca. To pierwszy tego typu kalkulator w Polsce!

Zabrze Heart Failure Risk Score

Opracował go zespół Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w składzie: dr hab. Jacek Niedziela, prof. dr hab. Piotr Rozentryt, prof. dr hab. Mariusz Gąsior z III Katedry i Kliniki Kardiologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dwóch statystyków: inż. Daniel Cieśla z Działu Nauki SCCS oraz prof. Michał Skrzypek z Zakładu Biostatystyki SUM w Katowicach.

Zabrze Heart Failure Risk Score to narzędzie darmowe, dostępne na stronie internetowej Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

– Kalkulator jest bardzo przydatny do oceny rokowania pacjentów z niewydolnością serca. Co ważne, narzędzie zostało stworzone na bazie wyników leczenia polskich chorych. Do tej pory mogliśmy korzystać z kalkulatorów z innych krajów. Narzędzie jest pomocne zarówno przy wypisie ze szpitala, jak i w leczeniu ambulatoryjnym – mówi prof. dr hab. Mariusz Gąsior kierownik III Kliniki i Oddziału Klinicznego Kardiologii SUM, SCCS w Zabrzu. 

Wykorzystując nowoczesne metody statystyczne, możliwe jest oszacowanie ryzyka zgonu pacjenta, bazując na ośmiu łatwo dostępnych parametrach. To pierwszy tego typu kalkulator ryzyka opracowany dla wszystkich chorych z niewydolnością serca, bez względu na frakcje wyrzutową lewej komory.

– Kalkulator jest przeznaczony dla lekarzy opiekujących się chorymi z niewydolnością serca: kardiologów, internistów i specjalistów innych dziedzin. Po wprowadzeniu kilku parametrów otrzymujemy rokowania pacjenta, co pozwala dostosować intensywność opieki i leczenia do indywidulanych potrzeb chorego  – wyjaśnia dr hab. Jacek Niedziela.

Identyfikacja pacjentów obarczonych największym ryzykiem zgonu, pozwala zintensyfikować opiekę poprzez zwiększenie częstości wizyt kontrolnych, czy też uważną optymalizację terapii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również