Wiadomości z Zabrza

Zabrzańscy lekarze brali udział w pierwszy udanym przeszczepie płuc na Ukrainie

  • Dodano: 2021-09-27 13:00

W zeszłym tygodniu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep płuc na Ukrainie. Lekarze kształcili się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a przeszczep przeprowadzany był ze wsparciem zabrzańskich specjalistów.

We wtorek 21 września w szpitalu akademickim we Lwowie ukraińscy lekarze po raz pierwszy przeprowadzili udany przeszczep obu płuc. Lekarze, którzy tego dokonali, w zakresie transplantologii kształcili się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W operacji wzięli też udział zabrzańscy lekarze.

Ukraińscy transplantolodzy kształcili się w Zabrzu

56-letni pacjent cierpiał na nieodwracalne uszkodzenie płuc, a przez ostatnie kilka lat przy życiu utrzymywała go tlenoterapia. Niedawno jego stan się pogorszył, dlatego przeszczep był jedynym ratunkiem. Przeszczep obu płuc zakończono sukcesem, a pacjent jest wydolny oddechowo. Aktualnie przechodzi rehabilitację.

Historia udanych przeszczepów płuc przeprowadzanych przez polskich lekarzy rozpoczęła się w 2001 roku, kiedy  prof. Marian Zembala wykonał w Zabrzu pierwszy udany przeszczep serca i płuc jednocześnie. Pierwsze pojedyncze płuco przeszczepiono dwa lata później. W naszym kraju do 2004 roku transplantacja płuc nie była wykonywana rutynowo.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.