Wiadomości z Zabrza

Mieszkanka Zabrza oszukana metodą "na policjanta". Kobieta wyrzuciła przez balkon 17 000 złotych

  • Dodano: 2024-02-22 12:15

Kolejny raz mundurowi proszą wszystkich, a w szczególności osoby starsze o ostrożność w kontaktach telefonicznych, zwłaszcza gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy. Pamiętajmy, że nie należy wierzyć w historie, które ktoś opowiada nam przez telefon. Ofiarą manipulacji oszustów działających metodą "na policjanta" padła w poniedziałek 83-letnia zabrzanka, która wierząc, że rozmawia z policjantem, wyrzuciła przez okno, wprost w ręce oszustów ponad 17 tysięcy złotych.

Metoda działania jak zwykle ta sama i sprawdzona

Mężczyzna podający się za policjanta zadzwonił do 83-letniej mieszkanki Zabrza. W trakcie rozmowy przekonał ją, że pieniądze, które posiada, muszą zostać zabezpieczone, ponieważ przestępcy planują ją okraść. Aby się uwiarygodnić, w trakcie rozmowy oszuści rzekomo połączyli ja z dyżurnym, który miał potwierdzić tożsamość fałszywego policjanta.  Seniorka uwierzyła oszustom i zgodnie z ich poleceniem wrzuciła gotówkę pod balkonem swojego mieszkania. Po kilku godzinach  kobieta zadzwoniła na prawdziwą policję, aby zapytać co z jej sprawą i kiedy będzie mogła odzyskać zabezpieczone 17 tysiące złotych. Wtedy dowiedziała się, że została oszukana.

Kolejny raz policjanci zwracają się z prośbą o uczulenie osób starszych z najbliższego otoczenia i stałe przypominanie im o istniejących zagrożeniach. Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon, z prośbą o pożyczkę czy przekazanie pieniędzy prosimy pamiętać o środkach ostrożności:

  1. Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. szybkiego przelewu.
  2. Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku - odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  3. Poradzić się znajomych, sąsiadów, rodziny czy policjanta – nr 112.
  4. Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, rozłączyć rozmowę, zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
  5. O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 112

Pamiętajmy, że ani policjanci, ani urzędnicy nie żądają od nas wpłaty pieniędzy, tym bardziej przez telefon.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również