Wiadomości z Zabrza

Za nami wycieczki z okazji urodzin Metropolii [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2022-07-05 09:15

Z okazji 5-lecia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które przypadało 2 lipca, obchodzone było pierwsze Święto Metropolii. W ramach niego zaplanowano szereg imprez mających na celu lepsze poznanie wszystkich regionów Metropolii oraz integrację lokalnych społeczności. Również w naszym mieście odbyły się cztery ciekawe wydarzenia, dzięki którym można było poznać wyjątkowe fakty z historii Zabrza.

Miejsca związane z rodem von Donnersmarck

Pierwsze z wydarzeń rozpoczęło się przy Punkcie Informacji o Mieście (ul. Powstańców Śląskich 2/1). Podczas wycieczki można było poznać tajemnice miejsc związanych z rodem von Donnersmarck – rodziny, której Zabrze w dużej mierze zawdzięcza swój obecny kształt. Wycieczka wyruszyła z ul. Powstańców przez Teatr Nowy, tyły Huty Zabrze, Ratusz Miejski, dzielnicę Zandka i słynny Stalowy Dom oraz Cmentarz Żydowski.

Spacer architektoniczny

Z placu dworcowego wyruszył spacer architektoniczny pod przewodnictwem popularyzatorki architektury Anny Syskiej. Był on okazją do poznania dwudziestowiecznej architektury Zabrza. Uczestnicy dowiedzieli się co wspólnego ma Zabrze ze Śląską szkołą architektury, jak uczestnictwo kobiet w sporcie wpłynęło na wygląd budynków oraz w jaki sposób można było zaprojektować funkcjonalny dworzec. 

Architektura XX wieku, zwłaszcza ta powojenna, nie należy do tematów, których szlakami podąża statystyczny turysta. Wycieczka była więc wyśmienitą okazją dla odważnych i ciekawskich podróżników po regionie, aby dowiedzieli się równie interesujących rzeczy, jakie mogą usłyszeć w zamkach i muzeach, a niekiedy znacznie bardziej interesujących, bo dotyczących czasów, które pamiętają. Trasa obejmowała kolejno dworzec kolejowy, Admiralspalast, Miejski Zakład Kąpielowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Budynek Policji, Centrum Edukacji, Dom Muzyki i Tańca, plac Traugutta, ul. Wolności.

Zwiedzanie stadionu

W trakcie zwiedzania Areny Zabrze poznać można było historię najbardziej utytułowanego klubu piłkarskiego w Polsce. Pod okiem przewodników można było poczuć na własnej skórze moc dopingu najlepszych kibiców w Polsce, a także dowiedzieć się jak wygląda Górnik Zabrze od kuchni. 

Wydarzenia w Miejskim Ogrodzie Botanicznym

W Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu odbyły się warsztaty fotograficzne połączone z edukacją botaniczną i oprowadzaniem po Narodowej Kolekcji Żurawek z założycielką Kolekcji. Uczestnicy mogli poznać najstarszy na Górnym Śląsku ogród botaniczny (założony w 1938 r.), w którym znajduje się Narodowa Kolekcja Żurawek – bylin, które stanowią dużą atrakcję dla działkowiczów i właścicieli przydomowych ogródków. Kolekcja aktualnie liczy ponad 340 odmian i gatunków ogrodowych i botanicznych Żurawek. Jest największym zbiorem tych roślin w Polsce, a nawet w Europie. Na 400 m2 został utworzony malowniczy zakątek pełen barw, ponieważ żurawki to rośliny ozdobne zarówno z liści jak i kwiatów – i w lipcu będą malowniczo rozkwitać.

Wycieczki zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również