Wiadomości z Zabrza

Za nami konferencja podsumowująca projekt "Miasto przestrzenią rozwoju"

  • Dodano: 2024-03-19 09:15

O projektach zrealizowanych w naszym mieście dzięki wsparciu Norweskiego Mechanizmu Finansowego rozmawiali uczestnicy konferencji, która odbyła się w ub. piątek w odrestaurowanej Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego przy ul. 3 Maja. Przypomnijmy, że dzięki środkom z tzw. funduszy norweskich w naszym mieście wybudowane zostały dwie tężnie solankowe, wykonano prace budowlane w Urzędzie Stanu Cywilnego w Zabrzu, trwa rewitalizacja Parku Hutniczego, działa Centrum Szkoleniowe Start-upów, a także prowadzone są projekty edukacyjne, integracyjne, animacyjne i ekologiczne.

Konferencja w Zabrzu: Projekty z Funduszy Norweskich wspierają rozwój miasta

Piątkowa konferencja podzielona była na trzy bloki tematyczne – „Rozwój”, „Przestrzeń” oraz „Miasto-Smart- ePartycypacja”. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele zabrzańskiego samorządu, w tym m.in.:

  • prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik,
  • zastępca prezydenta Miasta Zabrze Katarzyna Dzióba,
  • sekretarz Miasta Zabrze Małgorzata Giela,
  • przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar wraz z radnymi,
  • reprezentująca Politechnikę Śląską prof. PŚ dr hab. Aleksandra Kuzior – prodziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej, Janusz Szewczuk – doradca strategiczny ze Związku Miast Polskich, a także naczelnicy wydziałów zabrzańskiego magistratu zaangażowanych w realizację projektów finansowanych z funduszy norweskich,
  • przedstawiciele zabrzańskich przedsiębiorców, seniorów
  • oraz radni Młodzieżowej Rady Miasta Zabrze.

W trakcie konferencji nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej dokumentującej zadania zrealizowane w ramach projektu. Autorem zaprezentowanych na niej zdjęć jest Paweł Janicki.

– Zabrze jest jednym spośród 29 polskich miast, które skutecznie sięgnęły po Fundusze Norweskie – stwierdziła podczas piątkowej konferencji prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. 

– Pozwoliło to m.in. na: budowę tężni w Maciejowie i Kończycach, utworzenie wodnego placu zabaw w centrum miasta, rewitalizację Parku Hutniczego, budowę skateparku, organizację szkoleń dla młodych przedsiębiorców, bezpłatne półkolonie dla dzieci i wiele innych cennych wydarzeń, spotkań i projektów społecznych. Program był bardzo trudny, ale warto było podjąć to wyzwanie. Dziękuję wszystkim urzędnikom i pracownikom miejskich spółek oraz jednostek, którzy uczestniczyli w procesie pozyskania, wykorzystania i rozliczania Funduszy Norweskich – dodała prezydent Zabrza.

Projekt „Miasto Przestrzenią Rozwoju” finansowany jest z programu „Rozwój Lokalny” współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021 oraz Budżetu Państwa.

W naszym mieście realizowany jest w partnerstwie z Politechniką Śląską i Akademią Śląską oraz przy współpracy z doradcami ze Związku Miast Polskich. Warto zaznaczyć, że o Fundusze Norweskie ubiegało się 212 miast. Po przeprowadzeniu wnikliwej weryfikacji zaakceptowano 29 najlepszych aplikacji. W projekcie uwzględniono szereg działań wskazanych przez mieszkańców w ramach takich obszarów jak: środowisko, społeczeństwo, przedsiębiorczość, przestrzeń i jej dostępność dla różnych grup mieszkańców.

Projekt realizowany będzie do 30 kwietnia 2024 r.

Całkowite maksymalne koszty kwalifikowalne w ramach projektu wynoszą: 15 328 498,86 zł.

Dofinansowanie:  3 371 346,00  euro.  

Za nami konferencja podsumowująca projekt "Miasto przestrzenią rozwoju" / fot. UM Zabrze

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również